Popularizace vědy
Proč mluvit a psát o vědě a technice? Nestačí jen si užívat jejich vymožeností? Vždyť nepotřebujeme vědět, jak to funguje. Nebo snad ano? Jak na to jdou v různých zemích?
Proč mluvit a psát o vědě a technice? Nestačí jen si užívat jejich vymožeností? Vždyť nepotřebujeme vědět, jak to funguje. Nebo snad ano? Jak na to jdou v různých zemích?
Isaac Merritt Singer, muž, jehož jméno se stalo synonymem šicího stroje, se narodil 27. října 1811 v americkém městečku Pittstown ve státě New York jako nejmladší syn Adama Singera (původním jménem Reisingera), židovského emigranta z Německa.
Pod Libeňským mostem vítr proháněl mastné papíry. Pan Karel sáhl za sebe do batohu, vytáhl a zručně otevřel plechovku náhražkového piva, spokojeně se opřel o vyhřátou kamennou zeď a s přivřenýma očima začal lokat zrzavou vodu, která chmel a slad potkala jen na etiketě.
Na soutěž o vtipné popisky (http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/298-o-energetice-nevazne) odpověděl pan Jiří David z Protivína. 01 - Prý na to berou električtí úhoři! 02 - Letos byla úroda jádrovin zvlášť vyvedená. 03 - Ten míček obohacený uranem dělá divy! 04 - Když jsem byl mladý, dělali jsme větrníky jen z papíru. 05 - Tak s kterým bych tak mohl na cyklostezku? 06 - Karle, ty jsi u té televize nějak moc aktivní! Posíláme mu odměnu a gratulujeme!
Získal ji 11. června 2011 inženýr Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Gratulujeme!
Tento pojem není u nás příliš známý. Pojmenovává jednu celou lidskou skupinu narozenou mezi sedmdesátými a devadesátými léty. Název se někdy také čte Generation Why, podlefonetického znění písmena „Y“ a anglického slova „proč“. Jedním ze znaků charakteristických pro Generaci Y je totiž to, že na rozdíl od předchozích generací vyrostla v asertivním stylu komunikace a nebojí se ptát „proč?“.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.