Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují sluneční světlo a přeměňují ho na teplo. Barviva reagující na teplotu začleněná do vláken zároveň vratně mění barvu, což uživatelům umožňuje vizuálně sledovat kolísání teploty. Nově vyvinutý materiál byl popsán koncem loňského roku v časopise Advanced Composites and Hybrid Materials. Tkaninu je možné použít v oblečení určeném pro velmi nízké teploty. Tedy pokud na vás bude svítit slunce.
Udržování tělesné teploty
Vědci po celá léta navrhovali přenosná topidla, která by pomáhala udržovat pohodlnou tělesnou teplotu v chladném prostředí. Takto vybavené oblečení by se mohlo použít v horských záchranářských zařízeních, a dokonce i v oblečení pro domácí mazlíčky. Stávající návrhy se však obvykle spoléhají na drahé komponenty, jako jsou kovové nanomateriály nebo těžkopádné topné články napájené bateriemi.
Chemický inženýr Yuning Li a jeho tým z University of Waterloo v Kanadě se zaměřili na fototermální polymery, což jsou materiály podobné plastům, které přeměňují světlo na teplo.
Princip zahřívací tkaniny
Nanočástice dvou polymerů – polyanilinu (PANI) a polydopaminu (PDA) – vědci zabudovali do matrice termoplastických polyuretanových (PTU) vláken, což je materiál široce používaný k výrobě nepromokavého a sportovního oblečení. Během procesu spřádání byla do směsi přidána různá termochromická barviva reagující na teplotu, čímž vznikla vlákna, která měnila barvu se zvyšující se teplotou materiálu.
Z nových vláken, snadno spředených do příze, upletl tým vědců malý svetr pro plyšového medvídka, aby otestoval vlastnosti chytrého materiálu. Svetřík dosáhl působivých 53,5 oC po pouhých 10 minutách vystavení slunci. Jak teplota stoupala, molekuly červeného barviva změnily chemickou strukturu, takže původně červený obleček zbělal.
Fototermální přeměna
„Inkorporované nanočástice jsou vysoce účinné při absorpci slunečního světla v celé řadě vlnových délek,“ řekl Li v e-mailu Live Science. „Tyto nanočástice při dopadu slunečního světla absorbují energii a uvolňují ji jako teplo prostřednictvím procesu zvaného fototermální přeměna.“
Inteligentní tkanina má měkkou a elastickou texturu, která umožňuje materiálu natáhnout se až pětinásobně oproti původní velikosti a zachovat si své vlastnosti – měnící se barvu a zvyšující se teplotu – i po 25 vypráních. „Upřednostnili jsme odolnost, abychom zajistili, že tkanina vydrží opakované použití a vystavení vlivům životního prostředí při zachování svých inovativních vlastností,“ řekl Li.
Tým pracuje na přípravě materiálu pro komerční výrobu, ale musí ještě provést další testování, než bude moci přistoupit k širokému použití. „Další kroky tohoto výzkumu se zaměřují na snížení výrobních nákladů, rozšíření výrobního procesu a zajištění bezpečnosti vláken pro delší kontakt s pokožkou,“ řekl Li.
Videa, jak materiál vypadá a jak reaguje, najdete zde: https://link.springer.com/article/10.1007/s42114-024-00994-4?cjdata=MXxZfDB8WXww&utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&utm_campaign=CONR_BOOKS_ECOM_GL_PBOK_ALWYS_DEEPLINK&utm_content=textlink&utm_term=PID100052172&CJEVENT=2a625023eac211ef81ee006c0a18b8fa
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.