Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Cena publika FameLab patří České republice!

Získal ji 11. června 2011 inženýr Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Gratulujeme!

Fotogalerie (2)
Michal Babič v Cheltenhamu (Image: FameLab International 2011)

Soutěž FameLab® je určena pro mladé vědce a vědkyně. Zaměřuje se na popularizaci vědy. Vznikla na Cheltenhamském vědeckém festivalu a díky British Council se již několik let šíří po světě. V Česku proběhla letos na jaře poprvé.

Vítěz českého národního finále, Michal Babič, v konkurenci 14 zemí nadchnul mezinárodní publikum. Svůj výzkum z oblasti regenerativní medicíny dokázal podat zábavně a přitom vědecky přesně. Cenu vědecké poroty získala Myrtani Pieri, mladá bioložka z Kypru. Každý ze soutěžících předvedl své schopnosti přinášet vědu laické veřejnosti v tříminutovém vystoupení a pouze s pomůckami, které si mohl sám přinést a odnést z pódia.

Polymerní chemik nanokadeřníkem

Michal Babič v Cheltenhamu vysvětloval, že jako polymerní chemik je vlastně výborným nanokadeřníkem. Z polymerních vlasů vytváří různé účesy nanočásticím a činí je tak atraktivními pro lidské buňky. Kmenové buňky určené pro implantaci se do načesaných a speciálně upravených nanočástic „zamilují“ a pohltí je. Tím se pro chirurgy stanou v tělech pacientů skvěle „vystopovatelné“. Magnetické nanočástice lze pak v buňkách najít metodou magnetické rezonance. Lékaři mohou lehce a rychle zjistit, zda jsou v těle pacienta na správném místě, zda je nezničil jeho imunitní systém a zda je tedy léčba úspěšná. Zatím se podařilo vytvořit čtyři originální „účesy“ – pro výzkum buněk produkujících inzulín a pro kmenové buňky vyvíjené pro léčbu poškozeného mozku či míchy.

V podstatě sleduji módní trendy pro přehlídková mola kultivačních nádob s buněčným obecenstvem. V roli modelek zaměstnávám nanočástice a koukám jim na účesy elektronovým mikroskopem. Koho by to nebavilo?“ směje se Michal Babič.

Jak prohlásila Dáša Sephton, manažerka soutěže FameLab v České republice, atmosféra Festivalu vědy v Cheltenhamu byla skvělá. „Pro mne byla opravdu radost vidět hloučky dětí, mládeže i dospělých nadšeně diskutujících svá čerstvá setkání s vědou. Občas museli na své vědecké hvězdy stát i fronty – samozřejmě velmi spořádané, jak je v Anglii dobrým zvykem,“ říká Dáša Sephton.

Další podrobnosti na stránkách British Council
http://www.britishcouncil.org/czechrepublic.htm

Reportáž z mezinárodního finále na
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557‑port/721‑famelab‑mezinarodni‑kolo

Reportáž z českého kola soutěže (v prvním kole soutěžil i Pavel Motal, s nímž Třípól nedávno uveřejnil rozhovor) je na:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557‑port/s‑michaelem‑za/689‑famelab‑i‑ceske‑kolo
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557‑port/s‑michaelem‑za/692‑famelab‑ii‑ceske‑kolo
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557‑port/s‑michaelem‑za/709‑famelab‑narodni‑kolo

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail