Rubriky

Článků v rubrice: 1016

Přečerpávací větrná elektrárna

Mohou větrníky dodávat do sítě elektřinu, i když zrovna nevane vítr? Ovšemže nikoli. Pro taková období má energetika k dispozici záložní zdroje, zpravidla plynové nebo uhelné, které vyrovnávají výpadek větrných zdrojů. Zvlášť naléhavá je tato otázka v sousedním Německu, kde instalovaný výkon větrných turbín překročil 20 tisíc megawattů. Pokud se rozběhnou všechny, ohrožuje to stabilitu sítě – a obdobné problémy řeší dispečeři i ve chvíli, kdy vítr ustane.

Elektřina ze Sahary zamíří do Evropy

Pouhé jedno procento slunečního záření dopadajícího na Zemi by stačilo, aby celá Evropa měla dostatek elektřiny a tepla. Zatím se ale energie Slunce podílí na celkové produkci elektřiny zanedbatelnými dvěma setinami procenta.

Průzkum není snadná věc

Do soutěže 3. pólu ve druhém pololetí 2006/07, která se zabývala průzkumem mínění na téma energie, přispěly svými výsledky dvě školy – SOŠp a SOUs v Hranicích na Moravě a SOU v Moravském Krumlově.

Evropská emisní jednička se jmenuje Lucembursko

Lucembursko je největším producentem skleníkových plynů v Evropské unii na jednoho obyvatele – 25,4 tuny za rok.

Třetí pól doporučuje: Projekt ENTER

Národní technické muzeum připravilo interaktivní programy pro žáky 2. stupně základních škol na témata: Energie, Domácnost, Fotografie, Balon, Gramofon, Hodiny, Hračka, Kolo, Papír, Rudolf II. Workshopy programu probíhají přímo ve škole, trvají dle dohody 90 - 140 minut a vedou je odborní lektoři NTM. Žáci při nich pracují s interaktivními modely, replikami historických exponátů a pracovními listy. Doporučujeme programy pro zpestření nejen fyziky, ale i chemie, dějepisu nebo výtvarné výchovy. Vyzkoušejte si znalosti!

IHY v plném proudu

V prosinci 2006 jsme upozornili na tři studentské soutěže k Mezinárodnímu heliofyzikálnímu roku 2007. „Rok Slunce“ se přehoupl do svého závěru, tak vás chceme informovat o výsledku jedné z nich, kterou podpořila energetická společnost ČEZ.

... 1 « 161 162 163 164 165 166 167 » 170 ...

Nejnovější články

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail