Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Elektřina ze Sahary zamíří do Evropy

Pouhé jedno procento slunečního záření dopadajícího na Zemi by stačilo, aby celá Evropa měla dostatek elektřiny a tepla. Zatím se ale energie Slunce podílí na celkové produkci elektřiny zanedbatelnými dvěma setinami procenta.

Fotogalerie (1)
Schéma elektrárny na stlačený vzduch

Podle očekávání EU však během čtvrtstoletí náklady na výrobu jedné kilowatthodiny sluneční elektřiny klesnou hluboko pod současnou úroveň špičkových uhelných a vyrovnají se jaderným zdrojům. Sluneční elektřinu z velkokapacitních článků na Sahaře by pak mohli odběratelé v Evropě dostávat prostřednictvím nových velkokapacitních vedení pod hladinou Středozemního moře.

Současný světový žebříček využívání sluneční energie na výrobu elektřiny vede Japonsko s přibližně 1000 MW instalovaného výkonu (46 % světových kapacit) následované Německem (20 %), USA (17 %), Austrálií, Holandskem, Itálií, Švýcarskem a Španělskem.

(Zdroj: Handelsblat, časopis Odpady)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail