Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) pro všechny směry moderní energetiky. Proto již těsně po sametové revoluci vznikl vzdělávací program ČEZ Svět energie. Branou je portál Světenergie.cz, který má od letoška zbrusu nový kabát. Web se nyní může pochlubit nejen nejrozsáhlejší sbírkou informací o energetice na českém internetu garantovanou odborníky, ale i novou nabídkou interaktivních vzdělávacích aktivit, které přibližují návštěvníkům energetiku populární a zábavnou formou. Cílem je poskytnout široké veřejnosti srozumitelné informace a moderní nástroje, které pomáhají zjednodušit mnohdy složitá technická témata, a zároveň podporují zvídavost a zájem o energetiku u žáků a studentů. Objevování fascinujícího světa energie nic nebrání.
Na novém webu mohou zájemci objevovat svět energie prostřednictvím zábavných on-line kvízů, pohyblivých virtuálních modelů elektráren či příspěvků ve fyzikální poradně. Nechybí ani modely pro 3D tisk, které zvládne vytisknout a sestavit každý hravě doma či ve škole. Kromě toho bude nově Svět energie přinášet pravidelné zajímavosti a edukační materiály související s energetikou.
Horkou novinkou, kterou seriál zajímavostí započne, je série deseti zábavných fyzikálních videopokusů. Diváci se v nich mimo jiné dozvědí, zda je elektřina vidět pouhým okem, jaký vliv má roční období na rychlost přenosu elektrické energie nebo jestli si můžeme elektřinu doma vyrobit třeba vrtačkou. Videopokusy doplní i praktické pracovní listy pro studenty a inspirativní návody pro učitele do výuky pro ještě interaktivnější výuku fyziky a dalších technických předmětů.
Aby vás fyzika bavila
„Když nějakému tématu porozumíte, začne vás bavit a přirozeně se o něj budete více zajímat. To je myšlenka, která stála za vznikem webu Svět energie, prostřednictvím kterého chceme lidem přiblížit energetiku srozumitelnou a zábavnou formou. Věřím, že touto cestou dovedeme naše nadšení pro energetiku přenést zejména na studenty a do budoucna je třeba i nadchnout pro práci v tomto oboru. Není totiž tajemstvím, že energetika bude potřebovat tisíce nových, technicky vzdělaných zaměstnanců a odborníků, takže je důležité probudit vztah k technice u mladé generace už nyní. Ostatně proto web cílí i na učitele, kterým poskytujeme inspiraci do výuky, abychom jim pomohli změnit vnímání fyziky mezi studenty. Fyzika totiž nemusí být složitá nebo nudná, ale může být fascinujícím objevováním toho, jak fungují věci kolem nás,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí útvaru informační centra a vzdělávání ČEZ.
Nový Světenergie.cz slouží mimo to i jako přehledný rozcestník pro všechny vzdělávací projekty a akce, které ČEZ pro veřejnost a školy zdarma pořádá – ať už jde o výlety do elektrárenských infocenter, VR tours do nitra jaderných elektráren ve speciálních brýlích (které také objíždějí školy po celé republice), nebo třeba živé interaktivní TV vysílání pořadu Virtuálně v elektrárně. Od spuštění testovací verze nového webu na začátku letošního roku navštívilo stránky už přes 87 tisíc návštěvníků. Největší zájem mají nadšenci do energetiky o modely elektráren pro 3D tisk, které si stáhlo už 492 uživatelů. Zájem je také o on-line pohyblivé 3D modely měst, elektráren a distribuční soustavy, které si spustilo za krátkou dobu 33 538 lidí.
Více o portálu Svět energie
Web Světenergie.cz je on-line platforma, která má za cíl populárně naučnou formou vzdělávat širokou veřejnost o světě energetiky a zároveň zvyšovat obecnou energetickou gramotnost. Cílí tak zejména na děti, žáky, studenty a učitele fyziky či dalších technických předmětů. Součástí je také soutěž „“, která od února odstartovala svůj 11. Ročník (viz článek Hledají se noví Einsteinové a Curieové | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie). Zapojit se mohou studenti základních a středních škol z celé ČR až do konce dubna. Stačí natočit originální video s libovolným fyzikálním pokusem, které následně ohodnotí odborná porota. Vítěz hlavní ceny vyhraje mimo jiné i 200 000 korun pro svou školu.
Vzdělávací program ČEZ je nejstarším vzdělávacím programem pro školy, byl založen v r. 1993 a stále se vyvíjí, obohacuje, zlepšuje a aktualizuje. Najdete zde i náš Třípól, mezi jehož články o přepestrém světě vědy a techniky dominují témata z energetiky: https://www.svetenergie.cz/energetika-interaktivne/do-vyuky/online-zdroje.
Více zde: www.svetenergie.cz
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.