Astronomie

Článků v rubrice: 128

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu – podnítí diskuzi o vlivu člověka a pomůže zachovat důležité kulturní artefakty, jako jsou lidské stopy a stopy roverů.

Fotogalerie (1)
Detailní pohled na stopu astronauta v měsíční půdě. (Obrazový kredit: NASA)

Antropogenní vlivy začínají převyšovat přirozené pozadí geologických procesů na Měsíci,“ uvedl v prohlášení Justin Holcomb, postdoktorandský archeolog na Universitě v Kansasu a hlavní autor nového článku. „Naším cílem je zahájit diskuzi o našem dopadu na měsíční povrch dříve, než bude příliš pozdě,“ dodal. Na  Měsíci začala nová geologická epocha, která odráží skutečnost, že lidé mají nyní největší vliv na měsíční povrch. Nová studie byla publikována 8. prosince v časopise Nature Geoscience.

Antropocén

Myšlence antropocénu neboli geologické éry změn způsobených člověkem se na Zemi v posledních 50 letech dostává stále většího uznání. Ačkoli tento koncept nyní vědci obecně přijímají, o přesném výchozím bodu a definici se stále diskutuje: Existuje mnoho možných předělů, včetně začátku průmyslové revoluce či prvního výbuchu atomové bomby.

Pokud jde o Měsíc, je to jasnější. V roce 1959 dopadl první člověkem vyrobený objekt, sovětská kosmická sonda Luna 2,  na měsíční povrch a vytvořil první kráter způsobený člověkem, což znamenalo začátek nového období změn. V následujících letech lidé zanechali na povrchu Měsíce řadu věcí, včetně otisků bot i stop roverů, golfových míčků, vlajek a pytlů s lidskými exkrementy.

Tato lidská činnost je významnější, než se může zdát, tvrdí autoři studie. Jakákoli změna na měsíčním povrchu, například dopadem meteoroidu, trvá  strašně dlouho, protože na Měsíci není bez atmosféry  eroze způsobená větrem nebo deštěm. To znamená, že jakékoli lidské zásahy na povrchu Měsíce jsou v podstatě trvalé.

Nový vesmírný závod

Návrh vědců na vyhlášení nové éry našeho nebeského souseda je obzvláště aktuální vzhledem k velkému počtu plánovaných misí na Měsíc v blízké budoucnosti. Nárůst aktivity, označovaný autory jako „nový vesmírný závod“, zahrnuje soukromou vesmírnou turistiku a těžbu na Měsíci, stejně jako národní snahy, včetně misí NASA Artemis, jejichž cílem je vrátit lidi na Měsíc v roce 2025 a nakonec vyvinout lunární základní tábor.

Myslím, že zvýšit povědomí o budoucím obrovském vlivu  lidské rasy na Měsíc je velmi užitečné, protože je to obdobou dobývání Divokého západu,“ řekl  Jan-Peter Muller, profesor na katedře vesmírné a klimatické fyziky na University College London, který se ale na nové studii nepodílel. „Soukromé podnikání začíná vidět nevyužité přírodní zdroje jako novou příležitost, na které lze vydělat obrovské bohatství,“ dodal.

Ochrana Měsíce

Ochrana našeho „vesmírného dědictví“ je dalším důležitým cílem návrhu lunárního antropocénu. Různé pozůstatky, které zaznamenávají expanzi našeho druhu do sluneční soustavy, by měly být zachovány, stejně jako se na Zemi věnuje péče jeskynním malbám a artefaktům našich předků.

Opakujícím se tématem v naší práci je význam měsíčního materiálu a stop na Měsíci jako cenných zdrojů, podobně jako jsou pozemské archeologické záznamy, které jsme se zavázali zachovat,“ řekl Holcomb. „Koncept lunárního antropocénu si klade za cíl zvýšit povědomí a úvahy o našem vlivu na měsíční povrch, stejně jako o našem vlivu na zachování historických artefaktů.“ Některé kulturní artefakty si přinejmenším pravděpodobně zaslouží status světového dědictví UNESCO (i když jsou na jiném vesmírném tělese!).

Kolik odpadků je na Měsíci?

Na Měsíci je spousta harampádí, včetně zlaté olivové ratolesti, sady vlajek, několika lunárních orbiterů i kladiva a sokolího pera – součásti experimentu z roku 1971, který byl použit k demonstraci, že objekty padají v gravitačním poli stejnou rychlostí bez ohledu na hmotnost. Odpady na Měsíci zahrnují zbytky souprav na sběr moči a exkrementů a tuny robotického vybavení z lunárních sond. Jsou tam desítky dalších kusů měsíčního odpadu. Víme, kolik přesně odpadků lidé zanechali nebo poslali na Měsíc? „Těžko říci, ale odpadky na Měsíci pravděpodobně váží více než 181 000 kilogramů (na Zemi). Odhad bude asi správný, když vezmeme v úvahu, že je tam stále docela dost těžkých věcí, jako např. pět modulů Lunar Rangers ze šedesátých let,“ řekl William Barry, hlavní historik NASA.

Kdo tam co zanechal

Velkou část tohoto měsíčního odpadu zanechali astronauti NASA, kteří přistáli na měsíčním povrchu v letech 1969 až 1972 během programu Apollo. Další zbytky pocházejí z misí bez posádky od vesmírných průzkumných agentur, včetně těch ze Spojených států, Ruska, Japonska, Indie a Evropy.

Mnohé ze starších kusů jsou lunární sondy, které na Měsíci zkoumaly, zda by například na jeho povrchu mohly přistát vesmírné lodě. V 60. letech 20. století si někteří vědci mysleli, že by Měsíc mohl mít vnější povrch podobný tekutému písku, protože ho v průběhu let drtilo mnoho vesmírných kamenů. Že je to omyl a člověkem vyrobené přístroje mohou na povrchu Měsíce přistát dokázaly robotické sondy, které zůstaly na Měsíci i po skončení mise. .

Měsíc je také vrakovištěm lunárních orbiterů, které mapovaly jeho terén předtím, než na závěr mise narazily do jeho povrchu, což rovněž přispělo k hromadě odpadků.

Další vybavení pomohlo vědcům dozvědět se o Měsíci něco víc. Například družice LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) studovala tamní vodík a potvrdila existenci vody. Její mise byla úspěšná a LCROSS stále zůstává na povrchu Měsíce.

O návratu zařízení se neuvažovalo

Pokud jde o objekty zanechané astronauty Apolla, s návratem nepotřebného vybavení se nepočítalo. Navíc by to spotřebovalo vzácné zdroje, jako je palivo. „U každého inženýrského projektu, jako je přistání na Měsíci, navrhnete misi tak, aby dělala to, co potřebujete, a nic navíc,“ řekl Barry. „Skutečná obava byla: Můžeme dostat posádku bezpečně na Měsíc, mohou tam nabrat vzorky, které potřebujeme, a můžeme je dostat bezpečně zpět?“

Říká se: odpadky pro jednoho člověka jsou pokladem pro druhého

Ačkoli mnoho lidí by mohlo nazvat zbytky, které lidé zanechali na Měsíci, „odpadem“ (jak jinak byste nazvali sbírku moči?), NASA má laskavější pohled. Výzkumníci mohou tyto objekty studovat, aby zjistili, jak jejich materiály odolávaly radiaci a vakuu vesmíru v průběhu času. Navíc některé objekty na Měsíci se stále používají, včetně laserového reflektoru zanechaného posádkou Apolla 11. Výzkumníci mohou na tento reflektor zaměřit ze Země lasery, což jim umožňuje měřit vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Tyto experimenty pomohly vědcům zjistit, že Měsíc se od Země vzdaluje rychlostí 1,5 palce (3,8 centimetru) za rok, uvedla NASA.

Takzvaný odpad ponechaný na Měsíci má také archeologickou hodnotu. Budoucí návštěvníci Měsíce si možná budou chtít prohlédnout stará místa přistání Apolla a vidět vybavení od NASA, Evropské kosmické agentury, ruské vesmírné agentury Roskosmos a dalších zemí.

Úplný seznam opuštěných objektů na Měsíci najdete zde, není však aktualizován od roku 2012 a chybí v něm novější objekty, jako je Ebb a Flow, dvě lunární sondy NASA, které pomohly vědcům analyzovat gravitační pole Měsíce, indická sonda, která ztroskotala na jižním pólu Měsíce, a další.

Zdroje: Lidé mění povrch Měsíce natolik, že vstoupili do nové geologické éry, říkají vědci | Živá věda (livescience.com)

Kolik odpadků je na Měsíci? | Živá věda (livescience.com)

 

Příklady archeologických artefaktů a útvarů na Měsíci (Obrazový kredit: NASA/GSFC/ASU):

(a) Kráter po dopadu americké lunární sondy Ranger 6 v roce 1964;

(b) místo dopadu horního stupně amerického Apolla 13 Saturn IVB z roku 1970;

(c) místo havárie izraelského přistávacího modulu Beresheet na Měsíci z měkkého přistání v roce 2019;

(d) čínský lunární přistávací modul Chang'e 4, vypuštěný v roce 2018;

(e) Fotografie a částečná stopa zanechaná astronautem Charlesem Dukem během mise Apollo 16 USA v roce 1972;

(f) Americká stránka Apollo 17 Lunar Surface Experiments Package z roku 1972 zobrazující lunární povrchový gravimetr v popředí a lunární modul v dalekém pozadí;

(g) americká sonda NASA Surveyor 3, která přistála v roce 1967 a stopy z Apolla 13, které se objevily o více než tři roky později, což vedlo k vyzvednutí některých součástí sondy;

(h) Stopy ruského roveru Lunochod 2 nasazeného během mise Luna 21 v roce 1973. 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail