Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do soutěže 3. pólu ve druhém pololetí 2006/07, která se zabývala průzkumem mínění na téma energie, přispěly svými výsledky dvě školy – SOŠp a SOUs v Hranicích na Moravě a SOU v Moravském Krumlově.
V Hranicích provedli průzkum a vyhodnocení studenti Martin Hnilo, Pavel Hnilo, Jan Hudec a Jan Otáhal. Oslovili celkem 320 respondentů, kterým položili 10 otázek. Při vyhodnocování rozdělili respondenty do čtyř kategorií podle věku: 18–30 let (152), 30–45 let (51), 45–65 let (48), nad 65 let (69). Dobře položené otázky, pečlivé vyhodnocení doprovázené názorným grafickým vyjádřením – jednoznačné první místo v soutěži. Ostatně nejvíc napoví ukázka:
Co si myslíte o jaderné energetice v ČR?
a) její podíl by se měl zvýšit 112 b) její podíl by se měl snížit 28 c) její podíl by měl být zachován 180
Jak odpovídali respondenti v jednotlivých věkových kategoriích :
18–30 let: a) 45 b) 19 c) 88
30–45 let: a) 15 b) 3 c) 33
45–65 let: a) 15 b) 2 c) 31
nad 65 let: a) 37 b) 4 c) 28
V SOU Moravský Krumlov pracovalo na průzkumu 23 studentů, kteří položili 10 otázek 200 respondentům rozděleným podle věku, 176 odpovědělo. Otázky však byly v mnoha případech formulovány nejednoznačně, takže vyhodnocení bylo obtížné a nevypovídající. Respondenti si často pod pojmem energie zřejmě představovali pouze elektrickou energii. I tak si ovšem všichni zúčastnění studenti zaslouží uznání a také slíbené věcné ceny.
Gratulujeme a držíme palce k maturitě!
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.