Rubriky

Článků v rubrice: 1058

Největší závod na izolace z kamenné vlny vyroste ve Švédsku

ROCKWOOL postaví ve švédské Eskilstuně novou továrnu, která pomůže uspokojit rostoucí poptávku po nízkouhlíkové stavební izolaci ve Švédsku a Finsku. Továrna bude vybavena svou patentovanou technologií elektrického tavení a bude největší elektrickou tavírnou tohoto druhu na světě. A navíc - elektřina bude pocházet výhradně z bezuhlíkových zdrojů: jádra a vody.

Navštivte podzimní akce Fyzikálního ústavu v Praze

Fyzikální ústav Akademie věd ČR v Praze připravil na podzim na obou pracovištích řadu akcí, na kterých může veřejnost objevovat krásy fyziky. Na akce je potřeba se zaregistrovat. 

Jak funguje CRISPR

CRISPR, zkratka pro CRISPR-Cas9, je nástroj pro úpravu genomu, který vědcům umožňuje přesně řezat a upravovat sekvence DNA. Způsobil revoluci ve studiu genů, pomohl vylepšit úrodu a zlepšit zdravotní péči. Systém úpravy genů byl původně objeven u bakterií, kde omezuje infekce ořezáváním virové DNA. V práci oceněné Nobelovou cenou byl potom tento bakteriální obranný aparát kooptován vědci k návrhu nového přístupu k editaci genomu. „Je to opravdu jednoduchost, cena a snadnost použití, které rozšířily tento editační nástroj“, říká Alison Van Eenennaamová, genetička hospodářských zvířat z Kalifornské univerzity v Davisu, která používá CRISPR ke změně genetiky hospodářských zvířat. Nedávno byl CRISPR schválen k léčbě dvou krevních poruch a rané fáze testů odhalují jeho potenciál při léčbě dědičné slepoty. Zde je vše, co potřebujete vědět o této převratné technologii.

Briefly Bio - umělá inteligence pomáhá vědcům reprodukovat složité experimenty

S Briefly Bio vědci již nebudou potřebovat znovu „objevovat Ameriku“, tedy trávit čas a zdroje experimenty, které nemohou reprodukovat. Říká se, že věda je v krizi reprodukovatelnosti. Např. v preklinickém výzkumu se odhaduje, že více než 50 % snah o reprodukci (opakování) experimentů selže, což stojí každý rok více než 50 miliard dolarů. Řešení tohoto problému přináší startup Briefly Bio. Spustil software, který pomáhá vědcům jasně a konzistentně zachytit a sdílet jejich práci a učinit tak laboratorní práce reprodukovatelnější. Spuštění zajistila sbírka ve výši 1,2 milionů dolarů, kterou vedla společnost Compound VC s účastí NP Hard, Tiny VC a andělských investorů napříč technologiemi a biotechnologiemi. (Andělští investoři jsou obvykle jednotlivci, kteří investují své vlastní peníze do startupů v rané fázi jejich vývoje.)

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. V průběhu celého školního roku řeší soutěžící zajímavé fyzikální a matematické úlohy a sbírají body. Ti nejúspěšnější si na závěr odnesou nejen hmotné ceny, ale i pozvánky na prezenční akce – podzimní a jarní setkání řešitelů a především letní tábor. Letos proběhl již dvanáctý. Nejlepší řešitelé se setkali na přelomu července a srpna v Panenské Rozsíčce na Vysočině. Tábor letos proběhl v duchu legendární hry Dračí doupě.

Vědci odhalují metody, které ničí „věčné“ chemické znečišťující látky

O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách eliminovat specifické typy těchto „věčných chemikálií“. Některé bakterie mohou degradovat silné vazby, které dávají „věčným chemikáliím“ jejich dlouhou trvanlivost, což naznačuje potenciální levné úpravy, které by mohly vodu od dotčených PFAS očistit. Některé PFAS jde také „popravit stětím“ - odbouráním reaktivní hlavy jejich molekuly.

... 1 « 9 10 11 12 13 14 15 » 177 ...

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail