Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Fyzikální ústav Akademie věd ČR v Praze připravil na podzim na obou pracovištích řadu akcí, na kterých může veřejnost objevovat krásy fyziky. Na akce je potřeba se zaregistrovat.
Pátek, 27. 9. - Noc vědců
FZÚ se opět přidává k celoevropské iniciativě Noc vědců, při které v noci ožijí stovky vědeckých pracovišť po celé republice. Těšit se můžete na mobilní planetárium i fun zónu, fyzikální pohádku o Kapalném Krystalu, v níž se seznámíte s tím, jak fungují LCD obrazovka nebo polarizační brýle anebo kde všude v každodenním životě narážíte na kapalné krystaly, na panelovou diskusi Otevřené otázky současné fyziky a na exkurzi do Laboratoře elektronové mikroskopie Odkrývání krás mikrosvěta. Celý program najdete na webových stránkách.
Úterý, 8. 10. - Scintilační materiály
Víte, co jsou scintilační materiály? V říjnu, 8. 10., dostanete odpověď na jedné z přednášek cyklu Učitelé & Vědci. Akce je určena primárně učitelkám a učitelům, téma je ale natolik zajímavé, že je zvána i široká veřejnost. Registrace jsou otevřeny zde.
Od 4. do 10. listopadu
První týden v listopadu se můžete těšit na vědecký festival Týden Akademie věd. Součástí Týdne jsou každoročně Dny otevřených dveří na pracovišti v Cukrovarnické i na Slovance. Připravena je celá řada zajímavých přednášek a prohlídek laboratoří na široký rozsah témat - od výzkumu vesmíru, přes biofyziku až po lasery:
Exkurze na pracovišti Na Slovance:
Až k atomům slitin s tvarovou pamětí
Kapalné krystaly pro nejmenší a rodiny s dětmi
Mikrostruktura materiálů od objemu k tenké vrstvě
Tenké vrstvy pro elektroniku a biotechnologie
Detekce nejenergetičtějších částic ve vesmíru
Odborné exkurze:
Laboratoř pro testování polovodičových detektorů ultrarelativistických částic
Přednášky:
Exkurze na pracovišti Cukrovarnická:
Detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem
Historická procházka areálem FZU v Cukrovarnické
Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci
Exkurze pro školy:
Nebuď lama: Poznej možnosti skenovací elektronové mikroskopie
Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci
Celý program Dnů otevřených dveří pro malé i velké objevitelky a objevitele najdete zde.
Na stránkách FZU můžete absolvovat také virtuální prohlídky laboratoří (https://webfzu-para.fzu.cz/popularizace/virtualni-prohlidky)
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.