Studenti

Článků v rubrice: 329

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. V průběhu celého školního roku řeší soutěžící zajímavé fyzikální a matematické úlohy a sbírají body. Ti nejúspěšnější si na závěr odnesou nejen hmotné ceny, ale i pozvánky na prezenční akce – podzimní a jarní setkání řešitelů a především letní tábor. Letos proběhl již dvanáctý. Nejlepší řešitelé se setkali na přelomu července a srpna v Panenské Rozsíčce na Vysočině. Tábor letos proběhl v duchu legendární hry Dračí doupě.

Fotogalerie (1)
Účastníci tábora fyzikálního semináře Výfuk 2024 (foto MFF UK)

Letos byla konkurence v soutěži opravdu velká a účast na táboře tak pro třicítku nejlepších řešitelů byla opravdu velmi vzácnou odměnou. Na dva týdny se ocitli ve fantasy světě jako neohrožení dobrodruhové s cílem proslavit se svými udatnými skutky a dosáhnout povýšení. V průběhu dvou týdnů se ztratili (a znovu nalezli) v podzemí, utkali se s řadou nebezpečných nadpřirozených bytostí a na závěr se museli vypořádat s kouzelníkem, jenž si zahrával s nejtemnější částí magie – nekromancií.

Nedílnou součástí programu tábora je jeho odborná část

Všichni mladí fyzikové se zúčastnili více než patnácti přednášek o různých tématech z fyziky, matematiky, ale i informatiky dle svého výběru. Během experimentálního dne si vyzkoušeli badatelskou práci i zpracování reálných dat. V malých skupinkách měřili, zpracovali a následně prezentovali zajímavý fyzikální experiment. Letos si mohli vyzkoušet například měření zraku, výrobu trojhranné kostky či měření propustnosti světla různými materiály. Získané znalosti mohou uplatnit nejen při řešení dalšího Výfuku, ale i při studiu na střední i vysoké škole a některé nové zkušenosti zajisté využijí i v dalším životě.

I tento rok dva týdny utekly jako voda a tábor se dostal ke svému konci. Účastníci i organizátoři z řad středoškolských i vysokoškolských studentů se vyčerpaní, ale šťastní a plní zážitků, rozutekli do svých domovů. Ti nejúspěšnější dobrodruhové si domů odvezli i zajímavé ceny. Tou nejhodnotnější odměnou je pro ně ale čas strávený s podobně naladěnými lidmi a přátelství, která s koncem tábora rozhodně neskončí.

Lukáš Linhart

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail