Studenti

Článků v rubrice: 322

V Ostravě se opět stavěly jeřáby ze špejlí

Na Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě-Hrabůvce proběhlo 7. března 2018 Krajské kolo soutěže ve stavění jeřábů ze špejlí. Projekt navázal na školní kola soutěže v jednotlivých školách. Finančně jej podpořilo statutární město Ostrava. V Krajském kole spolu bojovalo celkem 8 družstev.

Soutěžte se Světem energie!

Svět energie je web stránka obsahující úžasné informace (nejen) z energetiky a všeho, co s ní souvisí, ale v širším slova smyslu z fyziky a přírodovědy, což se vám může dobře hodit do školy. Na www.svetenergie.cz najdete všelijaké názorné počítačové animace, 3D procházky energetickými zdroji, virtuální prohlídky našich elektráren v 360 stupňovém zobrazování, encyklopedie, videofilmy kreslené, animované i hrané, vlastní videa fyzikálních pokusů můžete natáčet a vkládat do soutěže Vím proč. Právě teď vás ale chceme nasměrovat na již druhý ročník Jarní soutěže o 100 knih. Soutěž je přednostně pro středoškoláky, ale účastnit se může kdokoliv další, koho baví energetika a fyzika. Hlavním tématem otázek je oblast energetiky, elektráren a výrobních technologií, interaktivní testové otázky jsou vytvořeny z informací dostupných na portálu www.svetenergie.cz, především v sekci Elektrárny. Pro středoškoláky soutěž začíná 20. března 2018 (to je právě dnes) a končí dnem 30. dubna 2018.

Finále soutěže FyzShow s energií

Už potřetí jsme se sešli v Domě dětí a mládeže v Ostravě-Porubě na finále soutěže fyzikálních pokusů FyzShow. Tématem letošní soutěže byla energie a její přeměny. Účastníci nás svými pokusy nenechali na pochybách, že tématu rozumí, a hbitě měnili energii polohovou v pohybovou a zase zpět, na chvíli ji ztráceli, aby ji pak našli v energii deformační či v práci sil, které překonávají odpor prostředí. Akumulovali energii do závaží zavěšeného na provázku nebo do gumových vláken, aby její pomocí pak rozpohybovali autíčko nebo PET chobotničku. Hledali energii v roztoku kuchyňské soli, a když ji našli, okamžitě ji využili k rozsvícení LEDky. Ostřelovali obecenstvo zvukovými vlnami i míčky, které kradly energii balónu, od něhož odskakovaly, aby si pak vybraly směr pohybu zcela chaoticky, jakoby pro ně žádné fyzikální zákony neplatily.

Studenti SŠ, hlašte se na Fykosí Fyziklání na MFF!

12. FYKOSí Fyziklání

V pátek 16. února 2018 se bude v Praze konat již 12. ročník týmové mezinárodní fyzikální soutěže FYKOSÍ Fyziklání, pořádaného Fyzikálním korespondenčním seminářem FYKOS, zaštiťován Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Týmy maximálně 5 středoškoláků budou mít za úkol během tří hodin vyřešit co nejvíce příkladů ze všech oblastí fyziky za pomocí jakékoli literatury. Soutěžit se bude v několika věkových kategoriích a na nejlepší čekají hodnotné ceny. Den před akcí bude možnost navštívit Jeden den s fyzikou, akci plnou přednášek, exkurzí a experimentů. Pokud cestujete zdaleka, můžete využít nabízeného zvýhodněného ubytování.  Pro zájemce bude po Fyziklání následovat Víkend s aplikovanou fyzikou, další akce plná přednášek, deskových her a hlavně lidí se zájmem o fyziku. Těšíme se na Vás.

Více informací najdete na http://fykos.cz/rocnik31/fyziklani/start .

 

Chránič zásuvek proti nebezpečnému doteku

Student VŠB Technické univerzity Ostrava Martin Král je finalistou Ceny Nadace ČEZ 2017, soutěže o nejlepší vědeckotechnickou práci studentů technických univerzit v České republice. Odborná porota složená z vysokoškolských učitelů a odborníků z praxe ocenila zejména kvalitu práce, tvůrčí přínos a schopnost autora prezentovat své výsledky před odbornou veřejností. Kromě diplomu získal Martin finanční příspěvek pro svůj další profesní rozvoj. O své práci nám napsal do Třípólu.

Úspory energie ve výrobním podniku

Studentka FEL ČVUT Kateřina Linhartová je finalistkou Ceny Nadace ČEZ 2017, soutěže o nejlepší vědeckotechnickou práci studentů technických univerzit v České republice. Odborná porota složená z vysokoškolských učitelů a odborníků z praxe ocenila zejména kvalitu práce, tvůrčí přínos a schopnost autorky prezentovat výsledky před odbornou veřejností. Kromě diplomu získala Kateřina finanční příspěvek pro další profesní rozvoj. O své práci nám napsala do Třípólu.

... 1 « 18 19 20 21 22 23 24 » 54 ...

Nejnovější články

Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů

První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail