Studenti

Článků v rubrice: 331

Vítězové Expedice Mars pojedou na exkurzi do Evropské vesmírné agentury

Do 18. července mají studenti ve věku 13–18 let možnost přihlásit se do česko-slovenské soutěže Expedice Mars. Cílem soutěže je popularizovat vědu v Česku a na Slovensku a podporovat nadané děti a studenty v jejich rozvoji v oblasti vědy. Finalisté soutěže se zúčastní exkurze v Evropské vesmírné agentuře a pět nejlepších se zúčastní 100hodinového simulovaného letu na Mars.

Fotogalerie (1)
Studenti v ESA - Evropské vesmírné agentuře (zdroj Expedice Mars)

V Expedici hledáme mladé talenty se zájmem o přírodní vědy, vesmír a techniku. Snažíme se je vzdělávat a podporovat v dalším rozvoji. Hodně těch dětí má už teď stáže v některých ústavech Akademie věd a na významných univerzitách,“ říká velitel soutěže Michal Vyvlečka, který sám býval účastníkem a v současné době dělá doktorát na Vídeňské univerzitě. Soutěž své účastníky vzdělává od samého začátku. Nejprve musí soutěžící vypracovat odborné projekty, které poté převádí do praxe během semifinále. Posledních 10 nejlepších účastníků čeká exkurze do Evropské vesmírné agentury, během ní navštíví například Evropské středisko kosmických operací v Německu nebo Centrum pro kosmický výzkum v Holandsku.

Finále

Po exkurzi čeká účastníky finále, z něhož vzejde pětičlenná posádka simulovaného letu, který je dlouhý přes 100 hodin a je vyvrcholením celé soutěže.„Soutěžící procházejí velmi náročnou přípravou, potřebujeme mít jistotu, že si závěrečná posádka bude rozumět a dokáže spolu vydržet celých 100 hodin ve velmi malém prostoru, téměř bez kontaktu s venkovním světem,“ říká velitel simulace Jan Jurica. Na co tedy organizátoři hledí při výběru konečné pětice? Všímají si nejen znalostí projevených v průběhu soutěže, ale také schopnosti týmové práce, praktického využití získaných teoretických znalostí a odolnosti vůči stresu. Vždyť při takové simulaci může dojít třeba k výpadku počítačů a posádka si musí umět poradit bez pomoci řídicího střediska.

Po skončení soutěže se mnoho finalistů stává organizátory. Téměř všichni, kdo dnes Expedici řídí, si jí prošli a zažili totéž, co zažijí i letošní účastníci. Pro své velitele má soutěž připraveny také další vzdělávací a rozvojové kurzy.

Expedice Mars

V současné době patří mezi přední české projekty pracující s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd, čehož je důkazem i hodnocení od MŠMT. Soutěž je organizována Dětskou tiskovou agenturou a v roce 2018 probíhá už 15. ročník. V rámci soutěže bude také vypuštěn stratosférický balón, který ponese gondolu s experimentálními zařízeními navrženými účastníky Expedice Mars.

Případní zájemci se mohou do soutěže hlásit a odevzdávat odborné projekty do 18. července 2018.

Více informací:

Web: expedicemars.eu

Facebook: facebook.com/ExpediceMars/

Twitter: twitter.com/ExpediceM

Youtube: youtube.com/channel/UCjcpcrFTNKfbiwVOY8vy5-g

Instagram:  www.instagram.com/expedicemarseu/

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail