Studenti

Článků v rubrice: 331

Koupaliště vyměnili za jaderný reaktor

Mohli se koupat, opalovat a užívat si zasloužené prázdniny. Místo toho se 35 studentů z deseti českých fakult rozhodlo učit. A nelitují. Zvyšují si svoje šance na budoucí pracovní uplatnění. Na temelínské Letní univerzitě strávili studenti dva týdny. 3. srpna jejich letní studium ukončil závěrečný test.

Fotogalerie (6)
Během prohlídek se studenti podívali i do kontrolovaného pásma elektrárny (foto Pavel Šimák)

Podívali se k jadernému reaktoru, navštívili vnitřek chladicí věže a viděli i odkrytou turbínu. Vedle toho absolvovali desítky přednášek a potkali řadu zajímavých osobností. V závěrečný den Letní univerzity se studentům představila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Je jiná doba a dnešní studenti jsou bezesporu jiní, než když jsem studovala. Ale stejně jako kdysi my, mají zájmem o to, jaký bude svět kolem nich. Proto je důležité poskytnout jim pohled na širší souvislosti toho, jak energetika ovlivňuje náš každodenní život,“ uvedla předsedkyně českého jaderného dozoru.

Denní program studentů trval dvanáct hodin

S programem byli účastníci spokojeni. „Studium na škole je hlavně o teorii. V Temelíně jsme měli možnost poznat přímo praxi. Energetika mě baví a ČEZ je jedním z potenciálních zaměstnavatelů do budoucna. Program univerzity byl velmi pestrý, pokud jde o témata přednášek, ale i vlastní prohlídky provozu a dobře připraven byl i doprovodný program,“ zhodnotil netradiční univerzitu jednadvacetiletý Jiří Jarošík, student Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Letos máme královnu

Králem (královnou) Letní univerzity se stala studentka druhého ročníku Západočeské univerzity strojní fakulty Eva Berková. Správně odpověděla na 24 z 26 otázek. „Obtížnost byla podle mě přiměřená, ale bylo potřeba během přednášek i exkurzí dávat pozor. Celkově program univerzity byl velmi dobře připraven, hodně mě zaujal profesionální přístup a odbornost zdejších pracovníků,“ uvedla třiadvacetiletá studentka.

Letní univerzita na Temelíně pomáhá i vysokým školám

S dlouholetou aktivitou ČEZ směrem ke školám jsou spokojeni i představitelé vysokých škol. „Letní univerzita má veliký přínos. Možnost poznat prostředí elektrárny zvyšuje zájem studentů. A to je důležité nejen pro Temelín, ale i pro nás a celý obor energetiky,“ poznamenal Vojtěch Petráček, rektor ČVUT Praha. Většinu studentů čekají ještě tři roky studia. Pak se možná na Temelín možná vrátí. Podle zdejších personalistů mají absolventi velkou šanci získat v ČEZ další uplatnění. „S přibližně polovinou z absolventů navážeme pracovní spolupráci. Někteří jsou už během studia zařazeni do stipendijního programu,“ vysvětlil náborový expert ČEZ Pavel Šimák. (Více k stipendijnímu programu najdete na https://kdejinde.jobs.cz/studenti-a-absolventi/)

 

Společnost ČEZ patří k největším českým zaměstnavatelům. Společnosti Skupiny ČEZ zaměstnávají více než 29 tisíc zaměstnanců. Aktuálně nabízí 114 volných pozic, z toho 13 v Jaderné elektrárně Temelín.

Více informací najdete na https://www.cez.cz/cs/vyzkum-a-vzdelavani.html.

 

Ing. Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail