Studenti

Článků v rubrice: 322

Dobrodružství na jarním soustředění FYKOS

Na letošní jarní soustředění FYKOSu, které se konalo 4. - 12. května v Domašově nad Bystřicí, dorazilo 29 účastníků z celého Česka i Slovenska. Když se však dostali na místo konání, zjistili, že jsou vlastně v Americe na začátku 20. století. Po příjezdu bylo provedeno potřebné odbavení, kontrola víza a vstupní pohovor na Americké půdě. Po přijetí do Států začalo prověřování potenciálních nových členů předních mafiánských rodin.

Jaderné maturity na českých jaderkách

Přenášky, prohlídka elektrárny nebo vědomostní text. Také letos připravil ČEZ třídenní program pro středoškoláky na jaderných elektrárnách. Ti například navštívili strojovnu bloku, havarijní štáb nebo simulátor. Teoretickou část tvořily přednášky včetně besedy s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Získané znalosti prověřil závěrečný test – Jaderná maturita. Všichni byli úspěšní a mohli si tak z Temelína i z Dukovan odnést netradiční maturitní vysvědčení.

Čína školí jaderné odborníky z celého světa

Třicet pět studentů magisterského a doktorandského studia z Afriky a jižní Asie dostalo v loňském roce stipendia v rámci programu Stipendia pro atomovou energii v Číně (China’s Atomic Energy Scholarship, AES). Studují na největší jaderné škole v zemi, která je součástí Harbin Engineering University (HEU). Podle dohody mezi Čínským úřadem pro atomovou energii a MAAE (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni) o pomoci zemím, které chtějí začít budovat jadernou energetiku, MAAE usnadňuje proces podávání žádostí a platí studentům letenky, zatímco čínská vláda pokrývá školné a životní náklady. Program začal v roce 2012 a od roku 2017 je v plném proudu. Přihlášky do dalšího ročníku 2019-2020 se právě přijímají.

Přijďte si vyzkoušet, jaké to je být radiologickým fyzikem

Fyziků potřebují nemocnice čím dál více. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste. Za posledních 15 let se počet lineárních urychlovačů i CT téměř ztrojnásobil. Mimo to existují i diagnostická zařízení, především v nukleární medicíně, která detektují ionizující záření (ale sama o sobě nejsou jeho zdrojem). Aby bylo možné využít všech předností moderních přístrojů v diagnostice i léčbě, musí o ně pečovat radiologičtí fyzici, kteří rozumí obojímu: jak technologiím, tak medicíně. A právě takové už více než 20 let vychovává Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI).

Týden vědy na Jaderce

Už dvacet let, vždy v druhé polovině června, se koná na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze Týden vědy. Je to akce pro středoškolské studenty, kteří zde mají možnost si vyzkoušet práci na vědeckých projektech s fyzikální, chemickou, matematickou nebo informatickou tématikou. V roce 2018 se Týdne vědy zúčastnilo sto padesát studentů středních škol z České i Slovenské republiky. Článek o loňském ročníku napsala nadšená účastnice Jana Pekařová, studentka Gymnázia v Ostravě-Zábřehu, a může sloužit jako inspirace přihlásit se na letošní Týden vědy 16. až 21. 6. 2019.

Nevadí, že neprší, hlavně, když kape!

Kdo si myslí, že fyzika není zrovna moc zábavná, měl by se vypravit na průmyslovku do Hodonína. Tam již druhým rokem pořádají fyzikální dílny KAPKA FYZIKY, které žákům základních škol představují fyziku jako zajímavou, důležitou i zábavnou oblast našeho života. S nápadem připravit program plný pokusů přišla fyzikářka hodonínské průmyslovky Jana Slováková. Svým nadšením strhla i žáky technického lycea, kteří jí pomáhají hodinový program uskutečnit.

... 1 « 15 16 17 18 19 20 21 » 54 ...

Nejnovější články

Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů

První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail