Studenti

Článků v rubrice: 331

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918. Během posledního roku první světové války časopis uveřejňoval prakticky v každém čísle návrhy a představy amerických techniků z oblasti vojenské techniky. V roce 1919 se Evropa teprve zvolna vzpamatovávala z válečných hrůz a jejích důsledků, ale ve Spojených státech amerických byla v té době situace zcela odlišná. Panoval zde všeobecný optimismus, válkou nepoškozené hospodářství se bouřlivě rozvíjelo a země s otevřenou náručí přijímala každého, kdo se nebál práce.

Fotogalerie (6)
Studujte perspektivní obor – elektrotechniku (tato výzva ani po sto letech neztratila nic na aktuálnosti!). Firma COYNE se v obsáhlém inzerátu dušovala, že „… stovky absolventů našich večerních kurzů se staly odborníky za méně než čtyři měsíce…“

O tehdejší atmosféře se můžeme dočíst například v dvoudílné knize Země pruhů a hvězd českého novináře Berty Ženatého. Vyšla začátkem 20. let minulého století a v jedné z kapitol autor píše:

Ozývá se to zde v Americe ze všech stran: že žebřík k úspěchu není sociální postavení, není protekce – ale prostá tvrdá práce. Plain hard work. „Pracuj – všichni pracujeme“ jest oním povzbuzujícím heslem všech kolem. „Neposlouchej řečí negativních lidí, uč se od positivních osob.“

Moje poslední výplatní obálka nesla toto povzbuzení: „Jsi stoprocentně úspěšný a šťastný? Změř sám sebe tímto metrem, najdi si věci, v nichž by ses mohl poopravit:

Pracuj a vydělávej.

Dělej si rozpočet.

Zapisuj vydání.

Ukládej pravidelně do banky.

Buď pojištěn na život.

Kup si vlastní domek.

Investuj peníze jen do bezpečných podniků.

Plať účty hned.

Udržuj svá přátelství.“

Toto pobádání k prosté tvrdé práci vyskakuje na vás ze všech koutů. Chceš být úspěšnější? Honem do čítárny, kde je tolik knih, které dovedou dáti do vzorného stavu mozek, srdce a dobrou vůli. Kniha tě naučí uctívati plain hard work!

Přímo přes noc a v nebývalém množství se vyrojily profesní večerní kursy: v Americe je obyčejný zjev, že člověk změní své povolání několikrát za život. Jak řemeslník, tak úředník. Lidé se tu lehoučce odpoutávají od svého prvotního povolání. Buď lepší plat, anebo silná náklonnost nutká je na jinou cestu. Nikdo zde nereguluje nebo nezakazuje, aby se hasič nebo bankovní úředník nestal iron-workerem, topičem, farmářem nebo třeba radiotelegrafistou na ponorce...

 

Zalistujme stránkami prvního poválečného ročníku The Electrical Experimenter (www.americanradiohistory.com), který se jen hemží inzeráty a reklamami, vyzývajícími čtenáře k absolvování různých vzdělávacích kurzů a získání nové kvalifikace. Samozřejmě především ve vysoce perspektivním elektrotechnickém oboru!

Jaroslav Kusala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail