Jak AI změní kvalitu vzdělávání?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918. Během posledního roku první světové války časopis uveřejňoval prakticky v každém čísle návrhy a představy amerických techniků z oblasti vojenské techniky. V roce 1919 se Evropa teprve zvolna vzpamatovávala z válečných hrůz a jejích důsledků, ale ve Spojených státech amerických byla v té době situace zcela odlišná. Panoval zde všeobecný optimismus, válkou nepoškozené hospodářství se bouřlivě rozvíjelo a země s otevřenou náručí přijímala každého, kdo se nebál práce.
O tehdejší atmosféře se můžeme dočíst například v dvoudílné knize Země pruhů a hvězd českého novináře Berty Ženatého. Vyšla začátkem 20. let minulého století a v jedné z kapitol autor píše:
Ozývá se to zde v Americe ze všech stran: že žebřík k úspěchu není sociální postavení, není protekce – ale prostá tvrdá práce. Plain hard work. „Pracuj – všichni pracujeme“ jest oním povzbuzujícím heslem všech kolem. „Neposlouchej řečí negativních lidí, uč se od positivních osob.“
Moje poslední výplatní obálka nesla toto povzbuzení: „Jsi stoprocentně úspěšný a šťastný? Změř sám sebe tímto metrem, najdi si věci, v nichž by ses mohl poopravit:
Pracuj a vydělávej.
Dělej si rozpočet.
Zapisuj vydání.
Ukládej pravidelně do banky.
Buď pojištěn na život.
Kup si vlastní domek.
Investuj peníze jen do bezpečných podniků.
Plať účty hned.
Udržuj svá přátelství.“
Toto pobádání k prosté tvrdé práci vyskakuje na vás ze všech koutů. Chceš být úspěšnější? Honem do čítárny, kde je tolik knih, které dovedou dáti do vzorného stavu mozek, srdce a dobrou vůli. Kniha tě naučí uctívati plain hard work!
Přímo přes noc a v nebývalém množství se vyrojily profesní večerní kursy: v Americe je obyčejný zjev, že člověk změní své povolání několikrát za život. Jak řemeslník, tak úředník. Lidé se tu lehoučce odpoutávají od svého prvotního povolání. Buď lepší plat, anebo silná náklonnost nutká je na jinou cestu. Nikdo zde nereguluje nebo nezakazuje, aby se hasič nebo bankovní úředník nestal iron-workerem, topičem, farmářem nebo třeba radiotelegrafistou na ponorce...
Zalistujme stránkami prvního poválečného ročníku The Electrical Experimenter (www.americanradiohistory.com), který se jen hemží inzeráty a reklamami, vyzývajícími čtenáře k absolvování různých vzdělávacích kurzů a získání nové kvalifikace. Samozřejmě především ve vysoce perspektivním elektrotechnickém oboru!
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...