Rubriky

Článků v rubrice: 3035

Soutěžní filmový festival FilmFest se přiblížil

Jak jsme již ve Třípólu psali (3pol.cz/1175‑uzaverka‑
souteze‑storyfactory‑prodlouzena
), 29. dubna končí přihlašování snímků do soutěžního filmového festivalu MFF UK s názvem FilmFest. Filmovou soutěž odstartovala v polovině prosince minulého roku Matematicko‑fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Soutěž je určena studentům a studentkám základních a středních škol se zájmem o matematiku, fyziku či počítačovou animaci. Ty mohou až do konce dubna přihlašovat své krátké snímky a „utkat“ se ve velkém finále, které vyvrcholí dvoudenním festivalem 15. a 16. června v Praze – Troji.

Pradědeček elektromotor 2

V první části našeho „miniseriálu“ o předchůdcích dnešních elektromotorů jsme věnovali pozornost samotným počátkům elektromagnetismu (http://3pol.cz/1135‑pradedecek‑elektromotor). První objevy, dokazující vztah mezi elektřinou a magnetismem, jsou spojeny se jmény M. Faradaye, Ch. Oersteda, A. Ampéra a dalších fyziků. Podstata funkce každého elektromotoru totiž spočívá ve vzájemném působení magnetického pole a elektrického proudu, procházejícího vodičem. Bylo tomu tak i u prvního Faradayova „elektromotoru“ – silné magnetické pole v něm uvádělo do kruhového pohybu rtuť, kterou procházel proud. V našem modelu jsme nebezpečnou rtuť nahradili vodivým roztokem kuchyňské soli. Pohyb roztoku jsme pozorovali nepřímo, pomocí lehoučkých zrníček mletého pepře.

Koumes 2012

Chcete zažít úspěch? Zpestřit si život pokusy s jednoduchými pomůckami? Hledá váš učitel/ka zdroje nové inspirace pro hodiny fyziky a dalších přírodovědných předmětů? Podporujete svou kreativitu, samostatné myšlení, bádání, případně ho v sobě chcete povzbudit? Tak pro vás a vaše učitele připravila Asociace malých debrujárů ČR už poosmnácté celorepublikovou soutěž, letos nazvanou KOUMES 2012.

Námět pro učitele ! (My víme, že nás také čtete)

Přírodovědný INSPIROMAT

Teplotní rozdíly mořské vody – netradiční obnovitelný zdroj energie

Jednou z metod využití energie moří a oceánů je využívání teplotních rozdílů teplé vody na povrchu a studené vody v hloubce 500 až 1 000 m. Tento způsob se označuje Ocean Thermal Energy Conversion (OTEC). Oblasti vhodné pro tento způsob výroby elektřiny se nacházejí 40 stupňů na sever a na jih od rovníku. Teploty vody na povrchu jsou zde 25 °C až 30 °C zatímco v hloubce jen 5 až 7 °C.

Uzávěrka soutěže StoryFactory prodloužena

Uzávěrka soutěže se StoryFactory (www.storyfactory.cz), o které jsme vás v Třípólu informovali, se posouvá na 31. 1. 2012.

... 1 « 334 335 336 337 338 339 340 » 506 ...

Nejnovější články

Robotizace mění pracovní trh

Podle Mezinárodní federace robotiky měla Česká republika v roce 2021 nainstalováno v průmyslovém sektoru přibližně 168 průmyslových robotů na 10 tisíc zaměstnanců; světový průměr je přibližně 126 robotů.

Úprava 3D modelu jaderného reaktoru

Studuji strojírenský obor na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě. Jedním z mých koníčků je vytváření a využívání programů pro tisk různých ...

Radiační technologie pro recyklaci plastů na Filipínách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi ...

NUTEC Plastics Research Mission MAAE v Antarktidě

Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje ...

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail