Studenti

Článků v rubrice: 329

Hledají se inovátoři, vývojáři a kreativci

Za necelý měsíc, v pátek 14. května 2021, odstartuje víkendový hackathon zaměřený na vylepšení zdravotní péče a byznysového prostředí, které poznamenala pandemie. Za akcí s vystihujícím názvem Hack 2 Normal stojí organizátoři SWC Summitu a pražské inovační centrum HubHub. O hlavní cenu ve výši 30 tisíc korun zabojuje během 48 hodin osm
soutěžních týmů. Buď v prostorách HubHubu v paláci ARA na Praze 1, nebo online – podle aktuálních možností. Zájemci se můžou registrovat na
www.swcsummit.com/hack2normal.

Nabídka odborných T-exkurzí v rámci Talnetu

Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy? Chcete si zalétat s dronem? Dovedete zůstat v létě cool?

Nová specializace na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT připraví odborníky na hodnocení radioaktivity v životním prostředí

Až do 30. dubna 2021 se mohou zájemci hlásit ke studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Kromě dosavadních oborů třeba i na úplně novou specializaci "Radioaktivita v životním prostředí" v rámci studijního programu Jaderné inženýrství. Radiace, neboli ionizující záření, je součástí přírody, je všude kolem nás.  V řadě případů nám pomáhá, může ale přinášet zdravotní rizika. Také z těchto důvodů funguje Radiační monitorovací síť ČR (RMS), síť termoluminiscenčních dozimetrů (TLD) a řada odborných pracovišť, která se monitoringem radiace zabývají. Jedním z míst je i Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ) na FJFI. Ta navíc od akademického roku 2021/22 otevírá v rámci studijního programu Jaderné inženýrství úplně novou specializaci Radioaktivita v životním prostředí. Nový obor se zaměřuje na výchovu odborníků pro tuto oblast, soustředí se na dozimetrii a detekci ionizujícího záření, radiační ochranu a související legislativu a radioaktivní odpady a životní prostředí.

Nenechte si ujít další ročník soutěže „Vím proč“

Vezmi mobil, natoč zajímavý pokus z fyziky a vyhraj 200 tisíc pro svoji školu. Soutěž „Vím proč“ láká žáky základních a středních škol na objevování krásy a tajemství fyziky zábavnou interaktivní formou. Letošní ročník je věnovaný obnovitelným zdrojům, pokusy na toto téma tedy mají šanci vyhrát hned dvakrát. Soutěž pomáhá fyzikářům a rodičům motivovat děti k učení i během epidemie covid.

Ohlédnutí za Fyzikláním 2021

Navzdory turbulentní době se i letos uskutečnilo Fyziklání - již 15. ročník. Jde o mezinárodní fyzikální soutěž organizuje skupina vysokoškolských studentů FYKOS, kterou zastřešuje Matematicko fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. 

Vztah lidí k vědě se v průběhu pandemie zlepšil, zájem studentů o techniku také

Pandemie koronaviru změnila téměř všechno. Obrátila lidem životy naruby, změnila jejich vnímání světa. Změnila také postoj lidí k vědě, a to pozitivně. Více než polovina dotázaných v průzkumu si plně uvědomuje, jak je věda pro celou společnost i pro jejich vlastní osobní životy důležitá. Upínají k ní svou důvěru zejména s ohledem na ukončení pandemie nebo nalezení léku na rakovinu a další onemocnění. Vyplývá to z pravidelného průzkumu State of Science Index od společnosti 3M.

... 1 « 9 10 11 12 13 14 15 » 55 ...

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail