Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Kapitánův deník: 14. 5. 2008 aneb Dlouhé Stráně sklidily další potlesk na otevřené scéně

Ráno jsme všichni vstali zmožení z předešlého dlouhého výletu. Nohy bolí, hlavy bolí a máme hlad. Dnešní den se ale nejeví až tak těžce jako dny minulé. Plán je jasný. Po vydatné snídani rychle do autobusu, který za nás dnes bude překonávat velké vzdálenosti a převýšení. Už žádná pěší túra, dnes se budeme po krajině Jeseníků jen vozit. Nastoupili jsme do našeho vytouženého dopravního prostředku a zamířili k našemu prvnímu cíli. Tím se stala přečerpávací elektrárna – vodní dílo Dlouhé Stráně.

Vzdělávání v Barmě navzdory státní moci

V Barmě (Myanmaru) vládne od roku 1962 vojenská junta systematicky potlačující jakékoliv pokusy o demokracii. Barma je jednou z mála zemí světa, kde stále ještě existují nucené práce, kde vládní vojska válčí s domobranou menšinových národností, kde jsou političtí odpůrci vězněni a zabíjeni, a kde jsou svobodné volby volnou parafrází na naše volby před rokem 1989. Jak v takovéto zemi fungoval a funguje vzdělávací systém, který přetrval věky a při své nenáročnosti byl schopen zajistit vzdělání a výchovu naprosté většiny obyvatelstva? Je přinejmenším zajímavé, že Evropa se ještě před jedním, dvěma staletími podobným rozšířením vzdělanosti chlubit nemohla. Vítejte v místech, kde se zastavil čas.

Salinas Grandes aneb cesta za solí

Co vám říká Valentýn? Že ho neslavíte? A co takhle Valentýnská sleva? Lepší, ne? Miluju slevy! A taky jich s chutí využívám! Stejně tak jako před čtyřmi lety. Letenky do Argentiny byly za „pár šupů“…

Do Španělska a Portugalska za poučením i krásami

Rok uplynul jako voda a byl tu 8. ročník Soutěže o nejlepší vysokoškolský vědeckotechnický projekt, který v rámci svého vzdělávacího programu Svět energie pořádaly Nadace ČEZ a společnost ČEZ, a. s. Finále soutěže, kterého se zúčastnili studenti technických vysokých škol z celé České republiky, proběhlo na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze 26. 6. 2007.

Země paradoxů

Asi jsem potřeboval změnit svůj dosavadní život, a tak jsem se na rok a půl upsal Pákistánu. 20. února jsem brzy ráno na mezinárodním islámábádském letišti poprvé v životě vkročil na asijský kontinent. O zemi jsem věděl, že je veliká, že je důležitým spojencem Američanů v oblasti a že nejspíš někde v horách pečují spolu o zahrádku před jeskyní Osama bin Laden a Mulla Umar. Vzal jsem si proto nůž, a přestože jsem byl dopředu obeznámen s krutou pravdou ohledně totální absence alkoholu, vyrazil jsem pracovat do pákistánské části Kašmíru.

Mistrovství světa RoboGames ve Ft. Massons Festival Pavilon v San Francisku

RoboGames je oficiální mistrovství světa pro příznivce robotiky, mechatroniky, umělé inteligence a dalších oblastí spojených se slovem „ROBOT“. Letos se tyto hry pod záštitou Světové federace fotbalu robotů FIRA konaly v červnu ve slunné Kalifornii.

... 1 « 3 4 5 6 7 8 9 » 14 ...

Nejnovější články

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail