Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze? Některé zásady jsou známé a dohledatelné na webech zabývajících se zdravou výživou. Profesor Pankaj Kapahi, zabývající se ve své laboratoři Kapahi Lab, která je součástí Buck Institute v Kalifornii, zkoumáním dlouhověkosti, nám do Třípólu napsal souhrn posledních vědeckých výzkumů souvisejících s glykací, vázáním cukru na jiné tělní molekuly (obvykle bílkovinné). Podělí se s námi o několik snadno implementovatelných tipů, které mohou mít velký vliv na udržení hladiny cukru v krvi. Pojďme se společně ponořit do těchto praktických strategií!

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem oklamat zákazníky ohledně kvality a obsahu potravinářských výrobků za účelem finančního zisku. Prodej padělaných potravin po celém světě se stal vysoce lukrativní nelegální činností. Zatímco odhad globálního dopadu je obtížný, protože je navržen tak, aby se vyhnul detekci, někteří odborníci odhadují, že by to mohlo představovat 40 miliard dolarů ročně.

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu. Protein, v podstatě neviditelný pro techniky strukturní biologie, deaktivuje protein podporující rakovinu tím, že jeho molekuly nalepí do jakéhosi zásobníku. Údaje z lidských rakovinných buněčných linií a vzorků rakoviny od různorodé kohorty pacientů podporují zjištění o roli tohoto mechanismu v progresi rakoviny. Studie se většinou zaměřila na rakovinu prostaty, druhou nejčastější rakovinu u mužů. Vědci však očekávají, že stejný mechanismus může hrát roli i u jiných typů rakoviny.

Dýchání

Kontrola (řízení) dechu dokáže více, než jen pomáhat lépe dýchat. Také zlepšuje zdraví a pomáhá vám více porozumět sami sobě. Když se naučíte ovládat dýchání, můžete se cítit soustředěněji, lépe zvládat emoce a najít klid v rušných dnech. Podívejme se, jak je praxe správného dýchání snadná a jaký rozdíl vám může přinést do života. Připojte se k užívání si výhod správného dýchání. (Článek pro Třípól napsal Dr. Kapahi, vedoucí laboratoře v Buck Institutu Standfordské university v Kalifornii.)

Laser pomáhá léčit vzácnou oční chorobu keratokonus deformující rohovku

Oční choroba zvaná keratokonus, při níž dochází k deformaci rohovky, se projevuje rychle narůstajícími dioptriemi a zkresleným viděním.V České republice trpí tímto onemocněním, které se někdy mylně zaměňuje za krátkozrakost, tupozrakost či astigmatismus, trpí okolo 1 % obyvatelstva, přičemž pacientům jsou u nás dostupné nejmodernější metody léčby.

Jak funguje CRISPR

CRISPR, zkratka pro CRISPR-Cas9, je nástroj pro úpravu genomu, který vědcům umožňuje přesně řezat a upravovat sekvence DNA. Způsobil revoluci ve studiu genů, pomohl vylepšit úrodu a zlepšit zdravotní péči. Systém úpravy genů byl původně objeven u bakterií, kde omezuje infekce ořezáváním virové DNA. V práci oceněné Nobelovou cenou byl potom tento bakteriální obranný aparát kooptován vědci k návrhu nového přístupu k editaci genomu. „Je to opravdu jednoduchost, cena a snadnost použití, které rozšířily tento editační nástroj“, říká Alison Van Eenennaamová, genetička hospodářských zvířat z Kalifornské univerzity v Davisu, která používá CRISPR ke změně genetiky hospodářských zvířat. Nedávno byl CRISPR schválen k léčbě dvou krevních poruch a rané fáze testů odhalují jeho potenciál při léčbě dědičné slepoty. Zde je vše, co potřebujete vědět o této převratné technologii.

... 1 2 3 4 5 6 » 52 ...

Nejnovější články

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail