Článků v rubrice: 3070

Království železnic aneb jak to všechno funguje

Když poprvé vstoupíte do úžasného malého světa expozice Království železnic, užasnete nad stovkami metrů kolejí, desítkami modelů vlaků nebo autíčky, která si dávají na křižovatkách přednost. Vše je propracováno do nejmenších detailů, lidé čekají na autobus, svítí lampy na ulicích i televize v okně ve druhém patře a dokonce se tady střídá den a noc. Po několika minutách němého úžasu, kdy si připadáte jako „Gulliver“, dostanete chuť všemu přijít na kloub. Jak to vlastně funguje, proč auto bliká, mají vlaky nějaký jízdní řád, a jak se dělá noc?

Pradědeček elektromotor

V letošním roce si připomínáme několik „kulatých“ výročí, spojených se jménem významného anglického fyzika, chemika a vynikajícího experimentátora Michaela Faradaye. Na 29. září 2011 připadlo 220. výročí jeho narození, před 190 lety v jeho laboratoři vznikl první model elektromotoru a od objevu elektromagnetické indukce uplynulo 180 roků. Co tomu všemu předcházelo?

Víte, proč jsou baterie o pětinu dražší?

Také vám někdy baterie do nejrůznějších drobných spotřebičů připadají drahé? Nehlodá ve vás pomyšlení, že by se cena nemohla trochu snížit. Vždyť stejně za nějakou dobu přestanou sloužit a vyhodíte je. Málokdo ví, že cena by skutečně nižší být mohla, nebýt nákladů na leteckou dopravu, které zvyšují cenu baterií do elektrických přístrojů v průměru o 18,5 %. Baterie totiž spadají do kategorie nebezpečného zboží, a jejich letecká přeprava podléhá přísným pravidlům.

Prošpikovaný panelák

V krkonošském Vrchlabí od konce srpna 2011 stojí nejlépe proměřovaný dům v celé střední Evropě. Zvenčí je to obyčejný tuctový panelák, ale uvnitř je plný hi‑tech „chytrých“měřidel.

Soutěž vědecké fotografie pro každého 2011

Chtěli byste se zúčastnit mezinárodní soutěže, kde vítězství nezávisí na znalostech, síle, rychlosti, věku ani jazykových schopnostech? V MILSET Science Photo Contest (neboli MILSET Soutěži Vědecké Fotografie) o výherci rozhoduje pouze jeho fantazie a schopnost vyjádřit originálně nějaký vědecký fenomén pomocí fotografií. Až do úplného vyhlášení posuzuje porota anonymní fotografie, proto může vyhrát absolutně kdokoliv. Třeba i vy.

Jaké absolventy chtějí zaměstnavatelé

Každoročně zveřejňují média výsledky průzkumu „Most desired company“ – tedy průzkumu zjišťujícího, který zaměstnavatel je mezi studenty nejžádanější. Po období, kdy každý chtěl být „ajťák“ u nejzvučnějších počítačových firem, vyhrála u studentů v posledních dvou letech energetická Skupina ČEZ. Podívejme se ale na otázku i z druhé strany – koho chtějí firmy? Jaké absolventy, s jakým profilem a strukturou znalostí a dovedností? Studii Průzkum požadavků zaměstnavatelů na absolventy technických a přírodovědeckých oborů zpracoval v roce 2009 Národní vzdělávací fond v rámci projektu „Podpora technických a přírodovědných oborů“, jehož zadavatelem je ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

... 1 « 346 347 348 349 350 351 352 » 512 ...

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail