Bez zařazení

Článků v rubrice: 423

Království železnic aneb jak to všechno funguje

Když poprvé vstoupíte do úžasného malého světa expozice Království železnic, užasnete nad stovkami metrů kolejí, desítkami modelů vlaků nebo autíčky, která si dávají na křižovatkách přednost. Vše je propracováno do nejmenších detailů, lidé čekají na autobus, svítí lampy na ulicích i televize v okně ve druhém patře a dokonce se tady střídá den a noc. Po několika minutách němého úžasu, kdy si připadáte jako „Gulliver“, dostanete chuť všemu přijít na kloub. Jak to vlastně funguje, proč auto bliká, mají vlaky nějaký jízdní řád, a jak se dělá noc?

Fotogalerie (5)
Autobus stojící na červenou

Miniaturní jízdní řády

Vlaky jezdí v takzvaném digitálním automatickém provozu, tj. pohybují se podle předem naprogramovaného jízdního řádu. Jejich provoz je řízen z velínu, kde na bedlivě dohlíží obsluha, která veškeré dění sleduje a při nestandardních situacích vstupuje do řízení provozu. Takovou situací může být například špatně přehozená výhybka, vykolejení vlaku, nebo ztráta signálu s lokomotivou, následkem kterého se stane lokomotiva neřiditelnou a podobně jako vlak bez strojvůdce se nekontrolovatelně řítí krajinou.

Každá lokomotiva je naprogramována samostatně. A protože jde o modely skutečných lokomotiv, jsou jí například přiřazeny její reálné vlastnosti, jako rychlost, zrychlení nebo brzdná dráha. Tyto vlastnosti jsou zmenšeny poměrem 1:87. V miniaturní krajině se tak prohánějí vlaky „zmenšeně“ reálnou rychlostí. Každá lokomotiva ujede denně v průměru 6,5 kilometru. Jednou měsíčně se celá vyčistí, seřídí a projde dalším nezbytným servisem.

Kdo řídí auto?

Autíčka speciálně upravují přímo modeláři v Království železnic a i jejich provoz se řídí digitálně. Do aut se montují přijímací a vysílací infradiody o velikosti 1 x 1 mm, vysílací infradiody jsou zabudované v silnicích. Pomocí infradiod auta udržují vzájemnou vzdálenost, zastavují, brzdí, blikají při změně směru a rozsvěcují brzdová světla. Každé auto v kolejišti je samostatně naprogramované a každé ví, ať to je náklaďák, autobus nebo hasiči, jak se má na kolejišti „chovat“. Samotné zatáčení vozidel a udržování směru trasy zajišťuje ocelový drát ve vozovce a magnet na otočné nápravě. Všechny tytovychytávky zajišťují naprosto dokonalou iluzi.

Noc a den

Nad kolejišti v Království železnic se v pravidelných intervalech rozednívá a stmívá. Vše způsobují barevné světelné trubice. Změnou poměru intenzit osvětlení v jednotlivých trubicích dosáhneme iluze rána, poledne, podvečeru a půlnoci. Vše se řídí automaticky povely z velínu, kde jsou umístěna počítací relé, která automaticky spouštějí předem nastavené světelné sekvence pro konkrétní čas. Ovládají nejen osvětlení kolejiště, ale i rozsvícení miniaturního pouličního osvětlení nebo světla v budovách.

Jak se vše čistí?

Stejně jako doma, nepatří ani úklid a čištění k oblíbeným činnostem. Navíc se nedá, na rozdíl od ostatních popsaných aktivit, naprogramovat tak, aby probíhalo zcela automaticky. Tady musí nastoupit ruční práce. Čištění probíhá každý den po předem určených sektorech tak, aby za čtyři týdny byla uklizena a vyčištěna celá plocha kolejišť. Koleje se čistí speciální hrubou gumou, prach se vysává vysavačem a štětečkem se oprašují stromy, budovy, stojící auta a figurky. V průběhu čištění se provádí i běžná údržba kolejiště.

Nevěříte? Přijďte se podívat. 3100 čtverečních metrů zábavy pro malé i velké najdete v Expozici Království železnic, Stroupežnického 23, 150 00 Praha 5. Otevřeno mají denně od 9 do 19 hodin. Základní vstupné (dospělí) je 200 Kč, pro děti do 15 let, studenty s ISIC kartou a důchodce (nad 60 let) 120 Kč.

http://www.kralovstvi‑zeleznic.cz

Rudolf Pospíšil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail