Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Království železnic aneb jak to všechno funguje

Když poprvé vstoupíte do úžasného malého světa expozice Království železnic, užasnete nad stovkami metrů kolejí, desítkami modelů vlaků nebo autíčky, která si dávají na křižovatkách přednost. Vše je propracováno do nejmenších detailů, lidé čekají na autobus, svítí lampy na ulicích i televize v okně ve druhém patře a dokonce se tady střídá den a noc. Po několika minutách němého úžasu, kdy si připadáte jako „Gulliver“, dostanete chuť všemu přijít na kloub. Jak to vlastně funguje, proč auto bliká, mají vlaky nějaký jízdní řád, a jak se dělá noc?

Fotogalerie (5)
Autobus stojící na červenou

Miniaturní jízdní řády

Vlaky jezdí v takzvaném digitálním automatickém provozu, tj. pohybují se podle předem naprogramovaného jízdního řádu. Jejich provoz je řízen z velínu, kde na bedlivě dohlíží obsluha, která veškeré dění sleduje a při nestandardních situacích vstupuje do řízení provozu. Takovou situací může být například špatně přehozená výhybka, vykolejení vlaku, nebo ztráta signálu s lokomotivou, následkem kterého se stane lokomotiva neřiditelnou a podobně jako vlak bez strojvůdce se nekontrolovatelně řítí krajinou.

Každá lokomotiva je naprogramována samostatně. A protože jde o modely skutečných lokomotiv, jsou jí například přiřazeny její reálné vlastnosti, jako rychlost, zrychlení nebo brzdná dráha. Tyto vlastnosti jsou zmenšeny poměrem 1:87. V miniaturní krajině se tak prohánějí vlaky „zmenšeně“ reálnou rychlostí. Každá lokomotiva ujede denně v průměru 6,5 kilometru. Jednou měsíčně se celá vyčistí, seřídí a projde dalším nezbytným servisem.

Kdo řídí auto?

Autíčka speciálně upravují přímo modeláři v Království železnic a i jejich provoz se řídí digitálně. Do aut se montují přijímací a vysílací infradiody o velikosti 1 x 1 mm, vysílací infradiody jsou zabudované v silnicích. Pomocí infradiod auta udržují vzájemnou vzdálenost, zastavují, brzdí, blikají při změně směru a rozsvěcují brzdová světla. Každé auto v kolejišti je samostatně naprogramované a každé ví, ať to je náklaďák, autobus nebo hasiči, jak se má na kolejišti „chovat“. Samotné zatáčení vozidel a udržování směru trasy zajišťuje ocelový drát ve vozovce a magnet na otočné nápravě. Všechny tytovychytávky zajišťují naprosto dokonalou iluzi.

Noc a den

Nad kolejišti v Království železnic se v pravidelných intervalech rozednívá a stmívá. Vše způsobují barevné světelné trubice. Změnou poměru intenzit osvětlení v jednotlivých trubicích dosáhneme iluze rána, poledne, podvečeru a půlnoci. Vše se řídí automaticky povely z velínu, kde jsou umístěna počítací relé, která automaticky spouštějí předem nastavené světelné sekvence pro konkrétní čas. Ovládají nejen osvětlení kolejiště, ale i rozsvícení miniaturního pouličního osvětlení nebo světla v budovách.

Jak se vše čistí?

Stejně jako doma, nepatří ani úklid a čištění k oblíbeným činnostem. Navíc se nedá, na rozdíl od ostatních popsaných aktivit, naprogramovat tak, aby probíhalo zcela automaticky. Tady musí nastoupit ruční práce. Čištění probíhá každý den po předem určených sektorech tak, aby za čtyři týdny byla uklizena a vyčištěna celá plocha kolejišť. Koleje se čistí speciální hrubou gumou, prach se vysává vysavačem a štětečkem se oprašují stromy, budovy, stojící auta a figurky. V průběhu čištění se provádí i běžná údržba kolejiště.

Nevěříte? Přijďte se podívat. 3100 čtverečních metrů zábavy pro malé i velké najdete v Expozici Království železnic, Stroupežnického 23, 150 00 Praha 5. Otevřeno mají denně od 9 do 19 hodin. Základní vstupné (dospělí) je 200 Kč, pro děti do 15 let, studenty s ISIC kartou a důchodce (nad 60 let) 120 Kč.

http://www.kralovstvi‑zeleznic.cz

Rudolf Pospíšil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail