(1681) Reportáže, cestování » Oosterschelde
Holandsko je země na mořském břehu. Pro rozvoj námořní velmoci je to velmi výhodná poloha, ne už tak pro obyvatele. Průměrná nadmořská výška Holandska je jen pár metrů a velká část půdy se dokonce nachází pod úrovní mořské hladiny.
(1682) Počítače a internet » Opatření proti e-mailovému spamu
V jednom z předešlých čísel 3. pólu jste si mohli přečíst článek o spamech a jejich historii. V tomto volně navazujícím textu se dozvíte, jak se proti spamům bránit.
(1683) Rozhovory » Operátor
Co si představíte pod zaměstnáním „operátor na jaderné elektrárně“? Oslovili jsme tři mladé lidi, kteří se připravují nebo již tuto profesi vykonávají. Petr Janeček a Jan Fryčar jsou z elektrárny Dukovany, Ondřej Grepl z Temelína.
(1684) Jaderná fyzika a energetika » Oprava ITER: čtyřdenní obrácený postup
Začala první etapa, zdaleka ne nejsložitější, zatím největší opravy při stavbě tokamaku ITER. Demontáž sektoru číslo 7 vakuové komory již ...
(1685) Obnovitelné zdroje » Oprava soustrojí PVE Štěchovice
Téměř po deseti letech od poslední velké odstávky odstartovaly v roce 2020 plánované opravy turbogenerátoru přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice II.
(1686) Návody na pokusy » Opravdu se dlaně zahřejí, třeme-li je?
Chladnější měsíce roku jsou tady a s nimi otevírání „zimních“ šatníků. Občas nám mrznou i ruce. Pokud zapomeneme na rukavice, třeme jednu dlaň o druhou. A hned máme pocit, že se ruce zahřály tepla. Ale – zahřály se opravdu, nebo je to jen a jen náš pocit?
(1687) Biografie » Osborne Reynolds - vědec, inženýr a průkopník moderní techniky
„Elektřina nemůže být nikdy praktickou formou síly, protože ztráty vzniklé ve vedení jsou příliš velké. Bylo by snazší užívat provazových poháněcích pásů, které by šly od kladky ke kladce, takže by se táhly na míle po celém kraji.
(1688) Sci-fi » Oslava
Soutěž čtenářů 2013
Kdo by to kdy čekal, že se společně se svou manželkou dožijeme takového věku. Děcka z let 1983 a 1984 a dožijí se roku 2085 a k tomu oslaví diamantovou svatbu! Tak jasně, vzpomínám si, že už kdysi v roce 2013 se říkalo, že tehdy narození se dožijí běžné stovky, a nečekaně, týkalo se to i nás.
(1689) Fyzika a klasická energetika » Osmóza – zdroj energie budoucnosti?
V poslední době se objevily informace o záměru norské společnosti STATKRAFT vybudovat první elektrárnu, jejímž energetickým zdrojem by byla osmotická energie. Optimističtí zastánci alternativních zdrojů vidí – ovšem v daleké budoucnosti – možnost pokrytí až poloviny spotřeby elektřiny v Evropě právě tímto zdrojem.
(1690) Bez zařazení » OSN považuje klimatickou změnu za největší hrozbu pro lidstvo
Globální světové emise CO2 z energetického sektoru neustále rostou, navzdory podpoře obnovitelným zdrojům, a v roce 2017 dosáhly 32,6 gigatun. Proti roku 2000 byly větší o 40 %. Jaderné elektrárny při svém provozu neprodukují žádné emise skleníkových plynů a spočítáme-li emise za celou jejich provozní životnost a palivový cyklus, produkují stejné množství CO2 jako větrné elektrárny na pevnině, jak ukazuje graf.