Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii. Nyní je nedílnou členkou týmu vědců, kteří studují modrý uhlík – uhlík zachycený oceánem a pobřežními ekosystémy v přírodním mechanismu, který pomáhá zmírňovat změnu klimatu – v laboratořích mořského prostředí MAAE, jediné mořské vědecké laboratoři v systému OSN. Dcera právníka a úředníka se v dětství s vědou nesetkala, ale na střední škole ji zaujala chemie a biologie.
"Chemie byla atraktivní díky práci v laboratoři. Líbily se mi chemické experimenty, vytvářeli jsme skvělé produkty s různými barvami a vůněmi. Byla jsem tak zvědavá," říká. "Pamatuji si také, že když jsem se začala učit o tom, jak funguje tělo, byla jsem tím fascinovaná. Takže jsem se chtěla o obou oborech dozvědět co nejvíce, protože se vzájemně doplňují." Když přišel čas studovat na univerzitě, rozhodla se věnovat chemii a biologii a absolvovala Universidad de la República v Uruguayi s bakalářským titulem v oboru farmaceutické chemie, vědy, která využívá chemii i biologii k výrobě léčiv a ke studiu jejich interakce s lidským tělem.
Setkání s jádrem
Právě na univerzitě se Sanz Alvarezová poprvé dozvěděla o jaderné vědě a setkala se s profesorem, který se nakonec stal jejím nejvlivnějším mentorem. Byla to také oblast, kde těžila z odkazu průkopnic, dokazujíchích možnosti žen ve vědě a zejména v radiochemii. Ve skutečnosti je katedra, kde Sanz Alvarezová studovala radiochemii, pojmenována po chemičce Estrelle Camposové, průkopnici uruguayské radiochemie. "Věděla jsem, že ženy jsou v oblasti jaderné vědy zastoupeny nedostatečně. Sama jsem však nikdy omezení necítila. Mými profesory radiochemie byly ženy; mými mentorkami jsou ženy. Profesorkou, která mě na univerzitě skutečně motivovala, byla Soledad Fernandezová, na kterou budu vždy vzpomínat. Vyškolila mě v radiochemii a ukázala mi, jak zacházet s radioaktivním materiálem v laboratoři. Hodně jsem se od ní naučila a ona mě inspirovala. Byla velmi mladá a velmi motivovaná. Byla tak zapálená pro akademickou sféru a výzkum! To jsem do té doby nebyla zvyklá vídat."
Přizpůsobit se změně
S podporou své rodiny, mentorů a komunity v Uruguayi udělala Sanz Alvarezová první kroky mimo svou komfortní zónu a opustila Uruguay, aby pokračovala v magisterském studiu v zahraničí. Její každodenní život se velmi změnil, ale ona spoléhala na svou vědu. Získala dvoudílný magisterský titul v analytické chemii – začínala ve Španělsku a končila v Norsku.
Adaptabilita byla v životě a kariéře Sanz Alvarezové klíčová. Ne vždy věděla, co bude následovat, ale když jako středoškolačka poprvé vkročila do laboratoře, byla si jistá, že je to místo pro ni. Od té doby se spoléhala na základy odborných znalostí v chemii a systém rodinné podpory, protože změnila nejen své zaměření, ale i svou geografickou polohu. „Každý den slyšíme o problémech, kterým čelí životní prostředí. Chtěla jsem se dozvědět více a více se zapojit. To je na vědě obecně dobré; když něco umíte, můžete se naučit, jak to aplikovat jinými způsoby. Můžete se přizpůsobit,“ řekla. Po období působení na katedře farmaceutické vědy na univerzitě v Miláně nastoupila v roce 2022 do MAAE s úmyslem naučit se něco nového. "Jsem velmi zvědavý člověk a oceánská věda pro mě byla novým světem."
Kariéra v MAAE
V MAAE začala Sanz Alvarezová pracovat s environmentální chemií. Jako součást "týmu modrého uhlíku" používá alfa spektrometrii, jadernou techniku k určení stáří sedimentů v pobřežních ekosystémech, jako jsou mangrovové lesy nebo louky s mořskou trávou. Zjištění stáří sedimentů v těchto ekosystémech může vědcům pomoci určit, jak rychle se sediment hromadí, a tím i množství uhlíku sekvestrovaného (uloženého) v sedimentu.
Užívat si rozmanitosti
„V MAAE pracuji s lidmi z celého světa, což je jedinečné. Pracovala jsem na několika různých místech, v Montevideu, Miláně a nyní v Monaku, a tato rozmanitost mě velmi motivovala,“ řekla. V radioekologické laboratoři pracuje asi 15 lidí z celého světa, od Kolumbie, Kuby a Ekvádoru až po Mauricius, Spojené státy americké, Francii, Švýcarsko a další. Mezi akademické zázemí zaměstnanců patří mořská biologie, jaderná fyzika, oceánografie, environmentální vědy a geochemie. „Radioekologická laboratoř má velmi přátelskou skupinu lidí a všichni mají opravdu zajímavé zázemí. Můžete se přiučit od každého,“ dodává.
Na otázku, co ji motivuje, zdůraznila důležitost dosahování pokroku v malých krocích a potenciál lidí s různými dovednostmi, kteří pracují společně na dosažení cíle. „Ve vědě mě vždy motivuje to, že můžete objevovat nové věci, můžete dospět k něčemu, co může být přínosné nejen pro mě, ale i pro ostatní lidi. Nechystám se zachránit lidstvo, ale udělám pár malých krůčků pro lidi, kteří přijdou potom, budou mít od čeho začít a kam pokračovat."
MAAE profiluje zaměstnance, aby poskytla vhled do různých kariérních cest, které podporují poslání agentury Atomy pro mír a rozvoj, a aby inspirovala a povzbudila čtenáře, zejména ženy, aby se věnovali kariéře v oborech STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) nebo oborech souvisejících se STEM. Přečtěte si další profily žen v MAAE.
Zdroj: Profil MAAE: Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku | MAAE
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...
Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.