TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Drony všeho druhu jsou čím dál populárnější, až to leckde začalo vadit. Někde mohou být drony opravdu nebezpečné – například na letištích – jinde mohou nezvaně nahlížet svými kamerkami do soukromí lidí třeba opalujících se na balkonech v rouše Evině či Adamově. Společnost Kaspersky spustila nový typ zabezpečení, který organizacím a majitelům nemovitostí pomáhá s ochranou před neoprávněným vniknutím civilních dronů na jejich pozemek. Díky kombinaci senzorů, které využívají laserové snímání, a technologií strojového učení dokáže Kaspersky Antidrone automaticky zpozorovat, identifikovat a zabránit bezpilotnímu stroji v proniknutí do nepovolené oblasti. Velkou výhodou je navíc fakt, že dron nepřijde k újmě.
Hodnota světového trhu s drony se v roce 2018 odhadovala na 327 miliard korun a očekává se, že v roce 2024 přesáhne hranici jednoho bilionu. Tento rapidní vzestup odvětví bezpilotních strojů má na svědomí široký potenciál jejich využití, od doručování zásilek, přes průzkum těžařských oblastí, až po čistě zábavné účely.
Bohužel jako téměř každý revoluční vynález, tak i drony se mohou jednoduše stát i nástrojem nekalých úmyslů. Nedávná studie z Velké Británie navíc ukazuje, že pouhých 31 % respondentů má k bezpilotním strojům pozitivní vztah. Důvodem pro takto negativní výsledek je zejména nelegální a bezohledné používání bezpilotních strojů. Drony mohou sloužit ke špionáži, poškození kritické infrastruktury či narušení vzdušného prostoru letiště.
I přes veškerá negativa a potenciální hrozby této technologie jsou ale možnosti využití dronů pro firmy i jedince mnohdy užitečné a nenahraditelné. Proto je nezbytné zajistit, aby drony neohrožovaly soukromí a bezpečnost. Firma Kaspersky za tímto účelem vyvinula vlastní antidronový systém, který pomůže bezpilotním strojům zlepšit image a podpoří jejich operátory v zodpovědnějším chování vůči okolí.
Software, lasery a kamery
Kaspersky Antidrone koordinuje řadu hardwarových modulů a dokáže rozlišit drony od ostatních předmětů. K jejich vyhledávání pomáhá hlavnímu detekčnímu modulu kombinace kamer, radaru, LIDARu a zvukových sensorů. Novinkou v tomto odvětví je technologie, která využívá laserů pro zjištění polohy dronů.
Jakmile systém detekuje ve vytyčené oblasti létající předmět, odešle jeho souřadnice přes příslušný server do speciálního zařízení, které se podle dat z primárního detekčního modulu natočí ve směru daného předmětu. Následně ho kamera zabere a přiblíží. Ve stejnou dobu zanalyzuje video neuronová síť navržená k rozpoznání dronů od ostatních předmětů. Pokud určí, že se jedná o dron, vyšle server pokyn k dalšímu speciálnímu modulu, který zablokuje signál mezi dronem a jeho operátorem. Z toho důvodu se dron buď vrátí na místo, odkud vzletěl, nebo přistane tam, kde ztratil signál. Zařízení tak nebude poškozeno, protože neproběhne žádný fyzický kontakt.
Zabránit poškození
„V našem Kaspersky Antidrone týmu máme bohaté zkušenosti s bezpilotními stroji. Uvědomujeme si, že tyto technologie mohou představovat reálné nebezpečí. Byl jsem například svědkem riskantních manévrů během veřejných akcí. To pak přirozeně vzbuzuje pochyby o užitečnosti dronů. Jakožto operátor bezpilotního stroje také často nevíte, do kterých oblastí je zakázáno létat. Je frustrující, když vám pak někdo váš drahý dron zničí, poškodí či jinak fyzicky uzemní. I proto jsme při vývoji softwaru mysleli jak na bezpečnostní opatření, tak na zájmy dronových nadšenců. Díky tomu jsme vytvořili řešení, které dronům zabrání ve vstupu do zakázaných oblastí a zároveň je uchrání od poškození,“ vyjádřil se Vladimir Turov, Project Owner v Kaspersky Antidrone.
Software se dodává jako samostatná součást hardwaru třetí strany, jako přenosná verze, která může být využita například na terénních autech, či jako integrovaná součást dalších monitorovacích systémů, včetně infrastruktury pro chytrou domácnost.
Pro více informací o Kaspersky Antidrone a jeho dostupnosti navštivte https://go.kaspersky.com/antidrone.global.html.
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...