Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Od jádra k jádru

Posuďte sami: Uzavřené jaderné elektrárny v Německu má nahradit větrná energetika. Ta se neobejde bez velkého množství mědi. Závody na výrobu a zpracování mědi ale potřebují stabilní dodávku obrovského množství elektřiny. Odkud? Z jaderných elektráren.

Fotogalerie (2)
Areál firmy Aurubis (Foto: Aurubis)

Nebezpečí nedostatku elektřiny v severním Německu silně vzrostlo po zavření atomových bloků Brunsbüttel a Krümmel. Postupně jejich výkon nahrazují větrné parky na severomořském pobřeží i daleko před ním. Při jejich výstavbě i provozu sehrává klíčovou roli produkce hamburské firmy Aurubis, která je největším zpracovatelem mědi v Evropě a největším recyklátorem mědi ve světě (latinsky aurum = zlato, rubris = červený).

Větrné elektrárny potřebují desítky a stovky měděných elektrického pro vyvedení elektřiny a pro její dopravu ke spotřebitelům. Firma se tím nezapomněla na svých internetových stránkách http://www.aurubis.com dostatečně pochlubit. Trochu přitom pozapomněla uvést, že výroba mědi v obrovském hamburském závodě je závislá na elektřině z jaderných elektráren.

Pro výrobu a připojení jednoho větrníku o výkonu pět megawattů je třeba 20 až 35 tun mědi. Huť spotřebovává stejné množství elektřiny jako 300 000 domácností, tedy jako všichni obyvatelé Hamburku – druhého největšího města v Německu.

Výpadek jaderky nedá manažerům spát

Náhlý výpadek jaderné elektrárny Brokdorf a bezvětří – takové jsou noční můry manažerů hamburského koncernu Aurubis. Kdyby se proměnily ve skutečnost, znamenalo by to pro největšího evropského zpracovatele mědi miliónové škody. Záložní dieselagregáty a závodní elektrárna totiž dokážou zajistit elektřinu pouze pro dokončení právě rozpracovaného výrobního cyklu.

Jaderná elektrárna Brokdorf při ústí Labe do Severního moře má instalovaný výkon 1480 MW. Do provozu byla uvedena v roce 1986 a jako jedna z nejmladších se bude podle německého programu likvidace atomové energetiky uzavírat mezi posledními. O deset let mladší jaderný blok Brunsbüttel (806 MW) a elektrárnu Krümmel (1402 MW) z roku 1983 již nechala spolková vláda uzavřít.

Při současném bezvětří a výpadku jaderné elektrárny by se však pece a válcovny hamburské měďařské firmy Aurubis zastavily už dnes.

Zdroje:
Süddeutsche Zeitung: http://archiv.sueddeutsche.de/sueddz/index.php?id=A50973806_EGTPOGWPOWPOWPGSPTCEHPA

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail