Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Třípól vypisuje pro své čtenáře velkou literární soutěž! Jejím tématem je napsat krátkou sci‑fi povídku, která by se odehrávala v roce 2085, tj. v roce, kdy nové, dnes plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín doslouží, a elektrárna slavnostně ukončí svůj provoz.
Původní povídku pro Třípól v délce maximálně do 5000 znaků včetně mezer posílejte do redakce na tretipol@volny.cz do konce února 2013.
Životnost reaktorových nádob nových bloků představuje 60 let plného provozu, což je parametr světové úrovně, s nímž v době začátků jaderné energetiky nikdo nepočítal. Těch šest desetiletí symbolizuje nadčasovost složité technologie výroby energie a její význam pro každého z nás, nehledě na generaci, k níž patříme. Zkuste se zamyslet – kdo z vás či vašich rodičů nebo prarodičů si 2. prosince 1942, kdy Enrico Fermi nastartoval první řízenou štěpnou reakci, pomyslel, že za několik málo desetiletí poté budou moře brázdit atomové ledoborce a ponorky, že se po Marsu bude procházet všeuměl Curiosity, nebo že nám budou sloužit chytré mobily, chytré elektrické sítě, chytré měřiče spotřeby energie a samozřejmě stále více energie vyrobené v jaderných elektrárnách… Takže, stručně řečeno, povídka má být o stavu vědecko‑technického rozvoje v roce 2085. Nabízí se srovnání se 40. léty minulého století, názory lidí na jádro a jeho možnosti, stav planety na konci třetího tisíciletí… Fantazii se meze nekladou.
Pokud se rozhodnete zúčastnit se soutěže, neváhejte, a pište. O Vánocích bude času dost (a propos – jak asi budou vypadat v roce 2085?). Uzávěrka soutěže je 28. 2. 2013. Nejlepší práce, které vybere redakční rada, uveřejníme a odměníme.
Hlavu plnou nápadů a lehké pero přeje
Vaše redakce Třípólu
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.