Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10. měsíci, bude trvat 42 měsíců (od prosince 2023 do června 2027) a jeho cílem je revoluční návrh, implementace a identifikování výhod stejnosměrných (DC) řešení, která umožní inteligentnější, efektivnější a ekologičtější energetickou infrastrukturu.
Konsorcium Shift2DC koordinuje portugalský výzkumný a vývojový institut INESC ID. Sdružuje 33 akademických a průmyslových partnerů ze 13 evropských zemí. Patří mezi ně EDF, CIRCE a RWTH Aachen University, stejně jako dvě hlavní nadace EU pro stejnosměrný proud (Current OS a ODCA), nezávislé laboratoře a mnoho předních inovátorů v oblasti elektrotechniky a řízení spotřeby. Projekt financuje EU jedenácti miliony eur.
Konsorcium Shift2DC bude vyvíjet, testovat a ověřovat nová řešení používající stejnosměrný proud, která podporují přechod na udržitelnější energetiku, a hodnotit jejich reálnou proveditelnost, dopad na životní prostředí a nákladovou efektivitu. Aby se umožnila snadnější integrace stejnosměrných řešení v různých odvětvích, včetně datových center, průmyslových sítí, obytné a přístavní infrastruktury, vytvoří konsorcium agnostické návrhové nástroje, prototypová zařízení a sofistikované systémy řízení energie přizpůsobené pro stejnosměrné aplikace středního a nízkého napětí.
V nadcházejících měsících bude konsorcium Shift2DC využívat kombinaci digitálních dvojčat, živých laboratoří a reálných testovacích míst k prozkoumání různých řešení DC a k identifikaci nejslibnějších technologií a obchodních modelů. Kromě toho projekt usnadní integraci technologií stejnosměrného proudu do stávajících energetických systémů vytvořením standardizovaného implementačního rámce a vývojem uživatelsky přívětivých nástrojů pro navrhování a plánování. Výsledky projektu nakonec podpoří také definici regulačních norem, které mohou dále urychlit zavádění stejnosměrných řešení napájení.
Demonstrační zařízení
Řešení a strategie Shift2DC budou testovány ve čtyřech demonstračních zařízeních nainstalovaných ve třech evropských zemích: dvě v Německu (datacentra a průmysl), a po jednom ve Francii (budovy) a Portugalsku (přístav) pro testování stejnosměrného středního napětí (MVDC) a nízkého napětí (LVDC). Kromě toho budou vytvořeny dvě živé laboratoře, které budou testovat vyvinutá řešení a algoritmy.
Datové centrum
Demonstrátor datového centra se nachází v prostorách společnosti Bachmann (Stuttgart, Německo). Bude mít podobu kontejneru, ve kterém budou dva různé oddíly napájené stejnou distribuční sítí DC.
Budova
Reálný demonstrátor komerční budovy projektu Shift2DC bude vyvinut ve Francii v budově, která zahrnuje fotovoltaiku, elektrická vozidla a DC zátěže.
Průmysl
Průmyslový demonstrátor vyroste v Německu v EATON/RWTH, kde budou demonstrovány systémy připojení stejnosměrného středního napětí (MVDC) a ochrany, a ve společnosti PHOENIX, kde se bude testovat rozhraní nízkého napětí střídavého a stejnosměrného proudu (LVAC/LVDC).
Přístav
Demonstrátor pro přístav bude ve Funchalu (ostrov Madeira, Portugalsko) a má dva hlavní cíle: studovat potenciál DC v přístavech využitím digitálního dvojčete přístavu ve Funchalu a analyzovat uživatelské perspektivy.
Výhody stejnosměrného napětí
Nevýhody stejnosměrného napětí
Transformace DC
Transformace stejnosměrného napětí (DC) je složitější než u střídavého napětí (AC). Aby bylo možné stejnosměrné napětí transformovat, musí se nejprve převést na střídavé napětí. Tento proces zahrnuje několik kroků a zařízení:
Nejrozšířenější zdroje stejnosměrného proudu:
Použití DC
Historicky první se využíval právě stejnosměrný proud. O jeho rozšíření se zasloužil svými vynálezy především Thomas Alva Edison, který stále lpěl na jeho využívání, i když se koncem 19. století ukázalo, že pro přenos elektřiny na delší vzdálenosti se hodí více proud střídavý, podporovaný naopak Nikolou Teslou.
Více se o projektu dozvíte na Shift2DC, LinkedInu a Twitteru.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.