Rubriky

Článků v rubrice: 3014

Když se řekne ekodům…

…nevybaví se někomu třeba vůbec nic. Ti, kdo mají o ekologickém bydlení alespoň tušení, si zase možná představí dům po zuby vyzbrojený solárními panely, kotlem na biomasu, tepelným čerpadlem a větrnou elektrárnou na zahradě. A co si pod pojmem ekodům představí jeden z těch opravdu zasvěcených?

Zelené palivo má zelenou

Obnovitelné zdroje energie jsou čím dále tím vyhledávanějším tématem diskusí nad energetickými koncepcemi. V podmínkách České republiky je problematické vkládat přehnané naděje do energie větru a slunce, potenciál vodní energie je téměř vyčerpán, zbývá tedy zaměřit se na biomasu. A ukazuje se, že by to mohla být dobrá cesta.

Energie, technika, fyzika (5)

Elektrostatika je nejstarším „elektrikářským“ oborem – její vědecké začátky spadají už do počátku 17. století. Zdálo by se, že dnes, v době jaderných elektráren a supervýkonných počítačů už elektrostatika hraje jenom podružnou roli. Opak je ale pravdou.

Nejčtenější byl Simulátor Země

První číslo časopisu Třetí pól vyšlo v listopadu 2001 (teď držíte v ruce desáté číslo), web stránka www.3pol.cz je mnohem mladší – byla spuštěná v lednu letošního roku.

Na druhou stranu barikády

Každoročně dochází ke zvláštnímu jevu, který někteří vnímají jako katastrofu, jiní jako úlevu, ale který je, bez ohledu na pocity, ve většině případů nutností. Někteří z nás přechází k nim.

Kouzlo hřmící vody

Jen jedno místo v Česku dokáže opravdu rozbušit srdce pravověrného raftaře. Jsou to Čertovy proudy, několik stovek metrů divokých peřejí pod hrází Lipenské přehrady. Právě tam se koncem srpna odehrálo mistrovství světa v raftingu. Mimochodem vůbec první na evropském kontinentu.

... 1 « 474 475 476 477 478 479 480 » 503 ...

Nejnovější články

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail