Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Změnila proudy na proud

Právě před padesáti lety začala vyrábět elektřinu velká vodní elektrárna Slapy. Přehradila koryto Vltavy v místech malebných Svatojanských proudů. Doba se změnila – voraři obratně proplouvající peřejemi s dlouhými vory z dřevěných klád zmizeli, voda se zklidnila a rozlila do velkého jezera. Z elektrárny v přehradě dnes vychází proud elektrický.

Vodní elektrárna Slapy byla první velkou stavbou vltavské kaskády po 2. světové válce. Betonová hráz vysoká 65 m vytváří jezero o objemu 270. mil. m3 vody.
Přehradní jezero o ploše 14 km2 a délce 44 km dosahuje až k vývaru elektrárny Kamýk. Velká akumulační nádrž má význam nejen energetický, ale umožňuje i dlouhodobou regulaci vodního režimu ve Vltavě. Je též oblíbeným letním rekreačním územím.

Prověřená povodněmi
Celé vodní dílo Slapy bylo postaveno v letech 1949–55. Přehrada v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů má originální konstrukční řešení. Pod čtyřmi přelivy 15 x 8 m s kapacitou 3 000 m3/s je přímo v tělese hráze umístěna strojovna elektrárny, veškeré pomocné provozy, administrativní místnosti, vnitřní rozvodna 110 kV, rozvodna 22 kV, potřebné transformátory a dvě základové výpustě. Na tři soustrojí s Kaplanovými turbínami přivádí ocelová potrubí vodu spádem 56 m. V roce 1954 se přes čerstvě dokončenou hráz přelila velká povodeň. Praha sledovala s obavami, zda Slapy vydrží. Vydržely a zachránily města na dolním toku. V době povodní v roce 2002 byly jednou z mála vltavských vodních elektráren, které historickou povodeň „přežily“ bez většího poškození.

Špičková elektřina
Plně automatizovaná elektrárna vyrábí tzv. špičkovou elektrickou energii, to znamená, že se přednostně využívá ve chvílích, kdy je nejvyšší poptávka po elektřině (energetická špička). Na plný výkon je schopna najet za 136 vteřin. Z centrálního dispečinku ve Štěchovicích se podle potřeby celostátní energetické soustavy výkon slapské elektrárny reguluje dálkově. Elektrická energie se z generátorů o napětí 10,5 kV vyvádí přes transformátory do rozvodny 110 kV umístěné v hrázi. Odtud je vedena kabely v šikmé šachtě hráze až nad hladinu horní vody na portály.

Renata Pátová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail