Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Změnila proudy na proud

Právě před padesáti lety začala vyrábět elektřinu velká vodní elektrárna Slapy. Přehradila koryto Vltavy v místech malebných Svatojanských proudů. Doba se změnila – voraři obratně proplouvající peřejemi s dlouhými vory z dřevěných klád zmizeli, voda se zklidnila a rozlila do velkého jezera. Z elektrárny v přehradě dnes vychází proud elektrický.

Vodní elektrárna Slapy byla první velkou stavbou vltavské kaskády po 2. světové válce. Betonová hráz vysoká 65 m vytváří jezero o objemu 270. mil. m3 vody.
Přehradní jezero o ploše 14 km2 a délce 44 km dosahuje až k vývaru elektrárny Kamýk. Velká akumulační nádrž má význam nejen energetický, ale umožňuje i dlouhodobou regulaci vodního režimu ve Vltavě. Je též oblíbeným letním rekreačním územím.

Prověřená povodněmi
Celé vodní dílo Slapy bylo postaveno v letech 1949–55. Přehrada v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů má originální konstrukční řešení. Pod čtyřmi přelivy 15 x 8 m s kapacitou 3 000 m3/s je přímo v tělese hráze umístěna strojovna elektrárny, veškeré pomocné provozy, administrativní místnosti, vnitřní rozvodna 110 kV, rozvodna 22 kV, potřebné transformátory a dvě základové výpustě. Na tři soustrojí s Kaplanovými turbínami přivádí ocelová potrubí vodu spádem 56 m. V roce 1954 se přes čerstvě dokončenou hráz přelila velká povodeň. Praha sledovala s obavami, zda Slapy vydrží. Vydržely a zachránily města na dolním toku. V době povodní v roce 2002 byly jednou z mála vltavských vodních elektráren, které historickou povodeň „přežily“ bez většího poškození.

Špičková elektřina
Plně automatizovaná elektrárna vyrábí tzv. špičkovou elektrickou energii, to znamená, že se přednostně využívá ve chvílích, kdy je nejvyšší poptávka po elektřině (energetická špička). Na plný výkon je schopna najet za 136 vteřin. Z centrálního dispečinku ve Štěchovicích se podle potřeby celostátní energetické soustavy výkon slapské elektrárny reguluje dálkově. Elektrická energie se z generátorů o napětí 10,5 kV vyvádí přes transformátory do rozvodny 110 kV umístěné v hrázi. Odtud je vedena kabely v šikmé šachtě hráze až nad hladinu horní vody na portály.

Renata Pátová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail