Rubriky

Článků v rubrice: 34

Nevěřící Tomáš 2

V první části našeho miniseriálu (http://3pol.cz/1703-neverici-tomas-1) jsme zkoumali metodu popisovanou na internetu – získání elektřiny ze dvou zapálených svíček a dvou zmagnetovaných hřebíků. Některé videozáznamy pokusů byly na první pohled poměrně přesvědčivé. Teprve při jejich důkladnějším „rozboru“ se vynořily první pochybnosti a definitivní vyřešení záhady nám prozradil japonský experimentátor. Podívejme se ještě na nedbale natočené video na www.youtube.com/watch?v=8fPXewq8S5w. Hořící svíčky na něm prostřednictvím chaoticky rozmístěných kabelů dokonce pohánějí elektromotor velké stojanové vrtačky. To už je tedy pro nevěřícího Tomáše hodně silná káva. Této mystifikaci však snad nepodlehne ani velmi důvěřivý divák!

Nevěřící Tomáš 1

Sousloví „nevěřící Tomáš“ má svůj původ v biblickém příběhu o ukřižování Krista a ztvárnil jej i slavný italský malíř Caravaggio (1573-1610). Tomáš byl jedním ze dvanácti apoštolů, kteří byli prvními Kristovými učedníky. Když se od svých apoštolských kolegů dozvěděl, že Kristus po ukřižování vstal z mrtvých, odpověděl jim: „Dokud neuvidím na jeho rukou jizvy po hřebech a nevložím svůj prst na místo hřebů a nevložím svou ruku do jeho boku, neuvěřím.“ Kristus se mu tedy zjevil a Tomáš uvěřil…

Sluneční vařiče

Sluneční záření dopadá na zemský povrch a část jeho energie můžeme přímo přeměnit na teplo. Sestrojíme si dva modely slunečních vařičů, které se ve větším a dokonalejším provedení využívají hlavně v chudých zemích k vaření jídla.

Měříme rychlost větru

Větrné elektrárny vyrábějí elektrickou energii přeměnou z energie proudícího vzduchu. Stavba těchto typů elektráren má smysl jen tam, kde vane vítr často a má dostatečnou rychlost. Tento návod na výrobu pokusného modelu nás zavede do světa meteorologie. Rychlost větru totiž potřebujeme znát nejen při hledání místa pro větrnou elektrárnu, ale i při předpovídání počasí.

Globální oteplování, tání ledu a fyzika (3)

Minule jsme se zastavili u tří jevů, kterých jsme si jako pozorní experimentátoři všimli při přípravě pokusů na téma „globální oteplení“. Připomínáme, že „sladkou“ a slanou vodu (či led) odlišujeme pomocí potravinářského barviva: červená barva = „sladká“ voda, modrá barva = slaná voda. Dnes se soustředíme na další zajímavé a na první pohled možná nepochopitelné jevy, které se však projeví až v průběhu samotných pokusů – při tání ledu.

Globální oteplování, tání ledu a fyzika (2)

V minulém příspěvku jsme popsali několik jednoduchých pokusů, které nás přesvědčily o tom, že k údajnému zvyšování hladin moří a oceánů nemůže docházet táním plujících ledových ker. Při přípravě pokusů a v jejich průběhu si můžete všimnout několika zajímavých (případně i zdánlivě nepochopitelných) jevů, z nichž některé odporují tzv. zdravému selskému rozumu. Dnes si popíšeme tři z nich, při jejichž objasňování nám postačí základní znalosti školní fyziky.

... 1 2 3 4 5 6 ...

Nejnovější články

Inspekce pro záruky nezneužití použitého paliva v úložištích

Země, které provozující jaderné reaktory, jsou zodpovědné za použité palivo z těchto reaktorů - za jeho ošetření, skladování, případně uložení a likvidaci.

Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů

První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail