Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Sousloví „nevěřící Tomáš“ má svůj původ v biblickém příběhu o ukřižování Krista a ztvárnil jej i slavný italský malíř Caravaggio (1573-1610). Tomáš byl jedním ze dvanácti apoštolů, kteří byli prvními Kristovými učedníky. Když se od svých apoštolských kolegů dozvěděl, že Kristus po ukřižování vstal z mrtvých, odpověděl jim: „Dokud neuvidím na jeho rukou jizvy po hřebech a nevložím svůj prst na místo hřebů a nevložím svou ruku do jeho boku, neuvěřím.“ Kristus se mu tedy zjevil a Tomáš uvěřil…
I po více než dvou tisíciletích bychom měli být také my k pouhým tvrzením bez „hmatatelných“ důkazů – například při prohlížení některých typů webových stránek – apoštolsky nedůvěřiví. Patří k nim také záplava informací a návodů na stavbu nejrůznějších přístrojů na využití tzv. volné energie z vakua.
Jedním z nejuznávanějších guru pátračů po volné energii je Američan Tom Bearden, vynálezce generátoru MEG alias Motionless Electromagnetic Generator. Mezi hledači převratných zdrojů energie je jistě spousta nadšených, houževnatých a poctivých experimentátorů, ale také spousta šizuňků a v neposlední řadě i šprýmařů. Nemohu si pomoci, ale ta poslední skupina je mi nejsympatičtější.
Porozhlédněme se v malém seriálu po internetu a prozkoumejme několik webových stránek, které se tváří zcela seriózně a důvěryhodně, ale jejichž autoři si se zákonem o zachování energie a jinými fyzikálními zákony těžkou hlavu rozhodně nedělají. Naštěstí máme svého patrona, nevěřícího apoštola Tomáše!
Na úvod si se zatajeným dechem prohlédneme video, zveřejněné na stránce www.youtube.com/watch?v=ILGjAtfhGW0. Budeme-li se řídit podrobným návodem, můžeme si doma sestrojit originální zdroj elektrické energie. Potřebujeme k tomu dvě svíčky, dva ocelové hřebíky, vodiče s krokosvorkami, feritový magnet, žárovičku a elektromotorek. Postup při práci popisuje video zcela názorně, takže pouze upozorňujeme na nutnost opravdu důkladného zmagnetování obou hřebíků (15. vteřina záznamu). Pak už stačí jen zapálit obě svíčky a žárovička se rozsvítí, elektromotorek se roztočí!
Trapné školní poučky o sestavě galvanického článku (elektrody ze dvou různých kovů, ponořené do elektrolytu) či alternátoru (cívka v proměnném magnetickém poli) je třeba z učebnic fyziky nekompromisně odstranit! Všechno je jinak!
Leč dosti žertování a ironie – autor videa se samozřejmě dopustil zábavné mystifikace. Teď jde jen o to, jak vypátrat podstatu tohoto důvěryhodně se tvářícího triku. Lze předpokládat, že žárovka je nějakým – zatím záhadným – způsobem připojena přes spínač k vnější baterii. Při zapálení svíček se spínač sepne, při jejich sfouknutí se rozpojí. Na úvodních záběrech sestavování „zdroje“ není patrné žádné připojení k baterii, takže ke změnám muselo dojít až při přerušení záběru.
A je to tady: v čase 1:15 se objeví detailní záběr na magnetování hřebíku a poté pokračuje celkový pohled (1:22). A zde se autor videa prozradil – svíčky s hřebíky a položené vodiče mají po záběru s magnetováním trochu jinou polohu než původně (obr. 1, obr. 2)!
Definitivní důkaz to sice není, ale pravděpodobně jsme na správné stopě.
Další indicii najdeme při pohledu na levou ruku experimentátora. Poprvé sáhne pod stolní desku při zapalování svíček (čas 2:20) a podruhé při jejich sfouknutí (čas 2:40). Totéž se děje při manipulaci s motorkem. I když jsme studiem videa jednoznačně nedokázali, že žárovka je skrytě připojena k vnější baterii, prokazatelně došlo během magnetování hřebíků k manipulaci se svíčkami a vodiči.
K definitivnímu vysvětlení triku nám pomůže japonský šprýmař–zrádce. I on na svém videu www.youtube.com/watch?v=AzKLbORjhGA s vážnou tváří demonstruje „svíčkový generátor“. V závěru (čas 1:40) však prozradí, jak vypadá pozadí –v nějakém mezičase se při natáčení opravdu změnily původní svíčky za upravené (obr. 3).
Podaří se vám popsaný pokus se „svíčkovým generátorem“ natočit tak, aby ani při podrobném prohlížení záběrů nebylo možné objevit podstatu triku? Zveřejníte-li výsledek svého snažení např. na youtube, rádi na něj zveřejníme odkaz!
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.