Studenti

Článků v rubrice: 322

Radon

Otázky „Jak velké nebezpečí hrozí občanům od jaderné elektrárny?“, nebo „Mám se bát spadu z Fukušimy?“ slyšíme v našich médiích každou chvíli. Ale o tom, že existuje i přírodní radioaktivita, kterou má doma každý z nás, se už tolik nemluví. Ani o tom, že někteří naši spoluobčané dostávají největší „dávky“ ve vlastní ložnici. „Je smutné, že spousta lidí ani neví, že největší podíl ozáření ionizujícím zářením získáváme z přírody, z přírodního plynu radonu,“ napsal na úvodu svého článku pro 3pól finalista celostátní soutěže Expo Science Amavet 2013, soutěže vědecko-technických projektů středoškoláků pořádané Skupinou ČEZ, Ondřej Vodehnal. Spolu s Janem Kujanem se věnuje projektu „Radonový průzkum školských zařízení Pardubického kraje“.

Skládkovat odpad nebo ho pálit?

Téma projektu nakládání s komunálními odpady přineslo Vladimíru Šindlerovi v pražském kole soutěže ENERSOL první místo, jako cenu kvalitní tiskárnu a samozřejmě postup do národního kola. Tam se z 22 projektů umístil na 11 místě. Gratulujeme! Ke své účasti v soutěži ENERSOL napsal: „Motivovala mě hlavně šance získat cenu a také se podívat do Chebu, kde probíhalo národní kolo.“ K výběru tématu své práce dodal: „Dobré téma mi pomohla najít školní exkurze na skládce v Ďáblicích a ve Spalovně Malešice, které jsem se zúčastnil 24. září.“ Exkurze Vladimíra nadchla natolik, že se rozhodl „prozkoumat“ obě zařízení podrobněji. Chtěl zjistit, které zařízení je ekologičtější a ekonomicky výhodnější. Vladimírovu práci nabízíme čtenářům 3pólu v mírně upravené verzi.

Letní univerzita: příležitost získat vysněné zaměstnání

Stejně jako v předchozích letech se mohou studenti technických vysokých škol i letos zúčastnit v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany dvoutýdenní odborné stáže „Letní univerzita”. Na jejím programu jsou přednášky, odborné semináře i praktické seznámení s pracovními postupy. Letní univerzita přináší zkušenosti, kontakty i nabídku profesní spolupráce. Na tu letošní se můžete přihlásit do 30. dubna.

Letošní EBEC Brno má své národní vítěze

Pátý ročník mezinárodní soutěže EBEC, ve kterém si studenti každoročně poměřují své schopnosti a dovednosti při řešení různých technicky zaměřených úkolů, vyvrcholil finálem. Letos se do soutěže přihlásilo celkem 134 týmů, tzn. 536 studentů z 8 různých fakult VUT v Brně. V porovnání s loňským ročníkem se rozsah soutěže zdvojnásobil. Soutěž pořádá studentská organizace BEST ve spolupráci s VUT a partnerskými firmami, které se podílejí na soutěžních zadáních.

Astronomická expedice 2013

Vesmír svou krásou i velikostí fascinuje lidstvo již od nepaměti. Zároveň však pro mnohé jeho hlubina představuje tajemno, kterého se obávají. Naštěstí se ale většinou nenechali zastrašit. Zvědavost byla silnější než obavy a následovalo několik století, během nichž badatelé pronikali stále hlouběji a hlouběji do tajů vesmíru. Stále je co objevovat a hlavně obdivovat! Pokud patříte mezi nadšence, které uchvátila krása hvězdného nebe, pak právě pro vás je určena každoroční Astronomická expedice. Odhrne pomyslnou oponu vesmírného tajemna a vtáhne vás do jeho neuvěřitelného světa. Expedici pořádá Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna, planetárium Brno a sekce České astronomické společnosti – Amatérská prohlídka oblohy.

Němčina pro bystré hlavy – soutěž pro vás

Baví tě přírodní vědy a technika a německy umíš zatím jen trochu? Nezoufej a využij možnosti zúčastnit se již třetího ročníku soutěže Němčina pro bystré hlavy, kterou pro středoškoláky vypsal Goethe‑Institut. Na vítěze čeká cesta do Německa!

... 1 « 33 34 35 36 37 38 39 » 54 ...

Nejnovější články

Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů

První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail