Den s technickým lyceem na SPŠST Panská
V sobotu 30. 11. 2013 pořádá Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská v Praze již druhý Den s technickým lyceem. Akce je určena zejména pro žáky druhého stupně základních škol.
V sobotu 30. 11. 2013 pořádá Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská v Praze již druhý Den s technickým lyceem. Akce je určena zejména pro žáky druhého stupně základních škol.
Pětatřicet studentů a pět pedagogů z dvanácti fakult sedmi vysokých škol technického zaměření věnovalo dva prázdninové týdny pobytu v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem byla jak touha po zážitcích v unikátním prostředí jaderné elektrárny, tak získání diplomu za absolvování letos v pořadí již osmého ročníku temelínské Letní univerzity.
Po roce se opět přiblížil termín Logické olympiády, kterou pro děti základních a středních škol ji již pátým rokem organizuje Mensa ČR (www.mensa.cz). Jde o soutěž založenou na řešení logických úloh, které vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují v ní naučené znalosti, ale schopnost samostatně uvažovat a pohotově se rozhodovat.
Tým českých mladých astronomů „zabodoval“ a ze 7. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA) přivezl dvě medaile – stříbrnou a bronzovou. Uspěl tak v mezinárodní konkurenci 185 soutěžících z Evropy, Asie, Ameriky a Nového Zélandu. Finále proběhlo od soboty 27. července do neděle 5. srpna v řeckém Volosu. Hostitelem soutěže byla Řecká astronomická společnost finančně podporovaná městem Volos, Thessalskou univerzitou, Aristotelovou univerzitou v Soluni a desítkami soukromých sponzorů. Záštitu nad soutěží převzal řecký prezident a řecké ministerstvo školství.
Posádky kabelových měřicích vozů nasedají a vyrážejí do terénu. S nimi i dva „mlaďasové“ – osmnáctiletý Karel Tošenovjan a o rok mladší Martin Pavel. Jejich úkolem je být „k ruce“ a spíš se dívat, jak se co dělá. Zatím ještě studují a tady absolvují odbornou praxi. O generaci i dvě starší kolegové k nim přistupují shovívavě. „Kluci nás vzali dobře, i když jsme pro ně starost navíc – všechno nám ochotně vysvětlí,“ říká Karel Tošenovjan.
Ve dnech 18. až 28. července se v Kolumbijské Santa Martě uskutečnila každoroční Mezinárodní matematická olympiáda. Letos na ní zabodovali čeští středoškoláci – přivezli domů zlatou a tři bronzové medaile! V konkurenci stovky zemí celého světa, které se této prestižní soutěže zúčastnily, se naše družstvo celkově umístilo na 38. místě.
První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...
Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...
Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.
Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...