Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Větrné elektrárny rostou do výšky. Do jaké? Lopatky nejnovější větrné turbíny, kterou vyvinula společnost GE, opisují při rotaci kružnici o průměru Londýnského oka – obřího vyhlídkového kola, které se tyčí nad Temží a je vyšší než slavný Big Ben.
Lopatky jsou tak dlouhé, že konstruktéři museli řešit, jak se vypořádat s rozdílnou rychlostí větru u obvodu a osy lopatek. Nahoře sahají lopatky do výšky téměř 200 metrů, dole jsou o 25 pater níž. Při otáčení se různě naklápějí, podobně jako plachty plachetnice. Větrná turbína označená jako 2.5-120 má výkon 2,5 megawattu.
Konstruktéři vybavili novou turbínu inteligentním řídicím centrem, jež lze připojit k internetové síti, která pracuje s podrobnou analýzou dat. Turbína umí díky zabudovanému čipu komunikovat s jinými větrnými elektrárnami. Jedna turbína tak dokáže optimalizovat výkon celých větrných farem a zajistit, aby byl předvídatelnější a stabilnější z hlediska požadavků provozovatelů distribučních soustav. Schopností mapovat rozsáhlé území a vzájemně komunikovat o rychlosti a směru větru připomínají inteligentní větrné turbíny skupinové chování hejn ptáků. Díky zdokonaleným algoritmům a na základě dat od jednotlivých elektráren lze předpovědět výkon elektráren s 99% pravděpodobností.
Podle inženýra Keitha Longtina, generálního manažera GE zodpovědného za vývoj větrných elektráren, vygeneruje větrná farma těchto nových elektráren každou vteřinu 150 000 datových bodů k analýze. Data jsou poté využívána v algoritmech, které elektrárnám umožní běžet celý rok na 45 % kapacity při rychlosti větru pohybující se kolem 7 m/s.
Propojení algoritmů se stroji lze připodobnit funkci antiblokovacího brzdového systému v autě – systém ABS udrží řízení pod kontrolou a navíc umožní zastavit na kratší vzdálenost. V případě větrných elektráren je možné plánovaně rozhodnout o tom, kdy turbíny zpomalit, snížit zátěž a kdy používat turbínu s rotorem o větším průměru.
Nová větrná elektrárna je navíc opatřena bateriemi, ve kterých lze nadbytečnou energii uložit a uvolnit ji ve chvíli, kdy vítr zeslábne. To umožňuje stabilizovat výkon. Malé množství energie uložené v bateriích údajně pomůže vyrobit a dodat do energetické sítě stovky megawatthodin. Podle vyjádření GE kombinace velikosti nové větrné turbíny 2.5-120 a inteligentního řídicího systému přináší ve srovnání s dosavadním modelem 25% zvýšení efektivnosti a 15% zvýšení výkonu.
Společnost GE novou větrnou turbínu s bateriemi již úspěšně představila v Kalifornii. První prototyp větrné turbíny 2.5-120 plánuje sestavit v Nizozemí v březnu tohoto roku.
Více informací o společnosti GE na www.ge.com.
Nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy najdete na blogu GEE for CEE geforcee.geblogs.com.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...