Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Záření gama na pomoc filipínskému byznysu

Většina filipínské produkce koření, sušené zeleniny a dalších rostlinných potravin závisí na jediném přístroji pro mikrobiologickou dekontaminaci - ozařovači gama ve Filipínském ústavu pro jaderný výzkum (Philippine Nuclear Research Institute (PNRI)) v Quezon City poblíž Manily. V tropickém podnebí je sterilizace potravin ionizujícím zářením nejlepší volbou. Požadavky na ošetření stoupají a zařízení, které má už odslouženo mnoho let, přestává stačit. PNRI ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA), připravuje jeho rekonstrukci a modernizaci a také uvažuje zapojit soukromý sektor do zřízení komerčního ozařovače.

Fotogalerie (1)
Velín ozařovače. Filipíny mají jediný gama ozařovač v jaderném výzkumném ústavu v Quezon City. Užívá se většinou pro dekontaminaci a sterilizaci potravinářského, lékařského a obalového materiálu. (Foto: M. Gaspar/IAEA, www.iaea.org)

Ozařování je nejúčinnější metodou sterilizace našich produktů. Kdybychom zařízení v PNRI ztratili, vážně by to ohrozilo náš byznys,” říká Jojo Orolfo, Vicepresident pro obchod a marketing firmy Farmtec Foods Inc, jedné z 91 klientů ozařovny. Farmtec Foods produkuje dehydratované výrobky z krevet používané jako pamlsky a ochucovadla v potravinářském průmyslu. Zboží vozí do ozařovny každý týden, ale poslední dobou má přístup omezen, protože je příliš mnoho dalších nových zákazníků a radioaktivní zářič slábne. „Jsme především výzkumný ústav. To, co po nás chce průmysl, je už komerční záležitost“, říká Carlo A. Arcilla, ředitel PNRI. „Kdyby byl k dispozici ozařovač o větší kapacitě, mnoho produktů národního zemědělství by bylo rázem lépe konkurenceschopných v zahraničí.“

Záření gama, pronikavé elektromagnetické záření produkované při rozpadu atomových jader, zabíjí mikroorganismy a je tak vhodné nejen v zemědělství a potravinářství, ale například i ke sterilizaci kosmetických produktů, zdravotnických materiálů a obalových materiálů. Použití ve velkém měřítku by pomohlo například růstu národního exportu banánů. Ozáření prodlouží životnost sklizených plodů bez nutnosti použít chemikálie. „Představte si, jaký přínos by to pro naši zemi mělo“, říká Arcilla.

Modernizace

Díky projektu technické spolupráce PNRI a IAEA se nynější zařízení modernizuje včetně zakoupení nového silnějšího zdroje radiace. Bude také zřízen nový automatický systém zajištění bezpečnosti. Ale ani modernizace nevyřeší stoupající zájem o ozařovací služby. PNRI se zástupci průmyslu a státních agentur připravuje schéma, podle kterého by pracovalo zařízení následně předané do soukromého sektoru. PNRI by provoz podporoval svými experty, dohledem a poradenstvím.

(O ozařování potravin jsme již psali v Třípólu zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/530-ochrana-potravin-ozarovanim a o použití velkých dávek zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/542-velke-davky-zareni)

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/faced-with-growing-demand-for-services-philippine-nuclear-research-institute-to-upgrade-irradiation-facility

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail