Bez zařazení

Článků v rubrice: 423

Papírový mobil na jedno použití

Zatímco mobilní telefony v Evropě jsou stále „nadupanější“ a nejnovější modely budou kombinací telefonu, diskmena, radia a televize s kamerou, Američané kráčejí opačným směrem. Stále větší oblibu si získávají papírové nebo plastové mobilní telefony na jedno použití.

Fotogalerie (2)
Papírový mobil v rozloženém stavu

Firma Altschul během jednoho roku prodala papírové mobily za 100 miliónů dolarů. Ploché přístroje této firmy o rozměrech 5x8 cm jsou bez displeje,stačí k jedné hodině hovoru a nelze jimi přijímat hovory.

Telefonek firmy Hop-s On už disponuje hlasovým vytáčením a prodává se s miniaturním mikrofonem a sluchátkem. Je z plastu a firma ho představila jako „recyklovatelný“ telefon.

Tyto přístroje se prodávají za cenu 30 dolarů, popř. za cenu nižší. Některé firmy k nim prodávají i obdobu našich předplacených kupónů, miniaturní baterie, které kontrolují počet provolaných minut. Po vyčerpání se baterie vymění za novou. Žádný z těchto papírových mobilů nemá displej ani klávesnici. Pouze dvě tlačítka, kterými se přístroj zapíná a vypíná.

Levně a jednoduše
Úspěch těchto primitivních telefonů v USA má několik příčin. V Americe mizí telefonní budky, takže vlastnit mobil se tam stává nutností. Vzhledem k odlišnosti sítí tu většinou nemohou cizinci používat své vlastní telefony, takže jsou nuceni si nějaký přístroj koupit. Telefony poslední generace jsou na nějaké krátkodobé použití drahé, stojí okolo pěti set dolarů. Tato cena však neláká ani obyčejné Američany. Ty navíc odrazuje i složité ovládání dražších přístrojů. K posílání textových zpráv používají léta pagery, které jsou velmi rozšířené, nosí je u sebe i školní děti. Hodinový kredit u tzv. recyklovatelných mobilů stojí do deseti dolarů, takže minuta hovoru kamkoli vychází na pouhých pět korun.

FBI znepokojena
Američané jsou sice spokojeni, ale znepokojena je FBI. Papírové telefony není možné zatím monitorovat, protože jejich uživatelé jsou anonymní stejně jako u nás uživatelé telefonních sad s předplacenými kartami. Po teroristických útocích tuhle skutečnost kritizoval americký ministr spravedlnosti. Prodejci proto začali jména a adresy svých zákazníků registrovat.

Papírová budoucnost
Vynálezkyní papírového telefonu je čtyřicetiletá Randice-Lisa Altschul. Vlastní několik patentů, např. i na papírový laptop či telefon v kreditní kartě. Za cenu běžné knihy by měl tak být k dostání počítač a telefon by se stal praktickým doplňkem americké peněženky.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail