
(1761) Biografie » Paul Ehrenfest – nejlepší učitel Alberta Einsteina
Od období průmyslové revoluce v 18. a 19. století se datuje nová etapa vývoje matematiky a fyziky, kdy se předmětem zkoumání stávají abstraktní kvantitativní vztahy a geometrické objekty, které čekaly – a mnohé čekají dodnes – na své praktické uplatnění.

(1762) Biografie » Paul Erdös: jedna z největších postav matematického světa
Laická veřejnost si matematiky přestavuje jako samotářské, podivínské, roztržité a pro skutečný život zcela nepoužitelné vědátory, kteří s jinými lidmi a ani spolu téměř nemluví a celé dny jen pracují na nových větách a řešeních jakýchsi problémů, které jsou naprosté většině lidí nesrozumitelné.
(1763) Medicína a přírodověda » Pavoučí „ocel“
Po staletí hleděli lidé na pavoučí vlákno se závistí a bylo přáním nejedné přadleny sepříst takto tenkou a pevnou nitku. Nezdařilo se ani jedné jediné.

(1764) Sci-fi » Pěkný a pohodový den
Od: KMIPro: Petr HermannOdesláno: Pá, 09-09-2011, 13:00Předpověď počasí pro Brusel na dva dnySobota 10. září 2011: Polojasno, odpolední teploty +18 °C, vítr 2-3 BftNeděle 11.

(1765) Návody na pokusy » Pěna na holení ve vývěvě
Co budeme potřebovat:
Vývěvu s recipientem a příslušenstvím (ruční vývěva), pěnu na holení, Erlenmayerovu baňka, větší Petriho misku, červenou a modrou tuš.
(1766) Obnovitelné zdroje » Pentagon sází na obnovitelné zdroje energie
Pokud by armáda USA představovala jedinou zemi, pak by ve spotřebě ropy ve světě obsadila 33. místo. Denní energetickou spotřebou téměř 45 milionů litrů surové ropy by předčila například Švédsko. Automobilové konvoje dopravující ropu a vodu jsou současně terčem útoků, při nichž v Afganistánu a v Iráku přicházejí o život nebo jsou zraněny tisíce vojáků a civilních dodavatelů.

(1767) Biografie » Periodická tabulka prvků slaví letos 150 let
Všestranný antický idealistický filozof a myslitel Aristoteles ze Stageiry (asi 384-322 př. n. l.) učil svoje žáky, že existují čtyři základní živly: vzduch, země, oheň a voda. Ty reagují spolu navzájem a vytvářejí tak další elementy.

(1768) Návody na pokusy » Perpetuum mobile podle Simona Stevina a biskupa Johna Wilkinse
V prvním díle našeho miniseriálu o perpetuu mobile (http://www.3pol.cz/cz/rubriky/navody-na-pokusy/902-pm-aneb-perpetuum-mobile) jsme vysvětlili pojem PM a ukázali možnost simulace v programu Algodoo. Dnes nabízíme další příklady.

(1769) Návody na pokusy » Perpetuum na vodu
Fenoménu, dráždícímu po staletí vědce i podvodníky – perpetuu mobile (PM) –, se 3pól věnoval již několikrát (www.3pol.cz/cz/rubriky/navody-na-pokusy/902-pm-aneb-perpetuum-mobile, www.3pol.cz/cz/rubriky/navody-na-pokusy/901-perpetuum-mobile-podle-simona-stevina-a-biskupa-johna-wilkinse).

(1770) Jaderná fyzika a energetika » Perrin nebo Eddington?
Více než deset let přednáším, píšu a čtu o objevu termojaderné fúze zhruba v následujícím schématu: Arthur Eddington (1882–1944) spoluorganizoval a zúčastnil se dvou výprav za zatměním Slunce.