Startuje další fyzikální soutěž Vím proč
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Od období průmyslové revoluce v 18. a 19. století se datuje nová etapa vývoje matematiky a fyziky, kdy se předmětem zkoumání stávají abstraktní kvantitativní vztahy a geometrické objekty, které čekaly – a mnohé čekají dodnes – na své praktické uplatnění. Do tohoto nového světa patřila na počátku minulého století i osobnost dnes již téměř neznámá: Rakouský fyzik a matematik Paul Ehrenfest. Albert Einstein o něm prohlásil, že byl nejlepším učitelem, kterého v průběhu svého života poznal.
Paul Ehrenfest se narodil 18. ledna 1880 ve vídeňské židovské rodině. Od roku 1899 studoval na Technische Hohschule, kde mimo jiné navštěvoval Boltzmannovy přednášky o kinetické teorii plynů. Pod vedením tohoto zakladatele statistické fyziky také vypracoval a v roce 1904 obhájil disertační práci „Pohyb pevných těles v kapalinách a Hertzova mechanika". V rámci studia přešel v roce 1901 na univerzitu v Göttingenu, kde navštěvoval přednášky a semináře proslulých učenců: M. Abrahama o elektromagnetické teorii světla, F. Kleina o teorii grup a propojení geometrie s algebrou, E. Zermela o teorii množin a logice, fyzika a nositele Nobelovy ceny J. Starka, chemika a zakladatele moderní fyzikální chemie W. H. Nernsta, fyzika a astronoma K. Schwarzschilda, matematika D. Hilberta aj. Seznámil se zde také se svou budoucí ženou, matematičkou T. A. Afanasjevovou. Jejich společný článek z roku 1911 se věnoval objasnění základů statistické mechaniky.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.