(1721) Obnovitelné zdroje » Pár čísel o větrné energetice
Celá Evropa má instalováno ve větrné energetice 56 535 MW (to je jako 56,5 temelínských reaktorů), vyrábí z ní však jen 119 miliard kWh elektrické energie (2007), což je jen 4x víc, než vyrobí Dukovany a Temelín za rok.
(1722) Biografie » Pára na cestách
Po svém zdokonalení se parní stroj přímo nabízel jako motor pro pohon „vozů bez koní“. Velkým nepřítelem tohoto využití však byl překvapivě především sám James Watt. A tak se cti být prvním, kdo postavil jezdící parní vůz, nedostalo nikomu z Anglie, kolébky parního stroje, ale Francouzi Cugnotovi, jehož 210.
(1723) Jaderná fyzika a energetika » Paradox bavorských divočáků
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
(1724) Bez zařazení » Pasivní domy jsou více než nízkoenergetické
Uprostřed pražského sídliště ve vnitrobloku stojí pasivní rodinný dům, jehož zelená střecha čistí odpadní vodu. Kořenová čistička na střeše domu dokáže ušetřit až polovinu nákladů za vodu. Další pasivní domy mají v Praze dokonce své sídliště.
(1725) Rozhovory » Páté místo v soutěži Cena ČEZ 2001
Petr Skala
(1726) Praktické informace » Patero tipů jak na dovolenou bez vybitých akumulátorků
Ať už na léto plánujete dobrodružnou cestu za exotikou nebo klidnou dovolenou u rybníka, určitě se těšíte, že si z cest přivezete kromě suvenýrů i nesmazatelné vzpomínky v podobě fotografií a videoklipů.
(1727) Biografie » Paul Ehrenfest – nejlepší učitel Alberta Einsteina
Od období průmyslové revoluce v 18. a 19. století se datuje nová etapa vývoje matematiky a fyziky, kdy se předmětem zkoumání stávají abstraktní kvantitativní vztahy a geometrické objekty, které čekaly – a mnohé čekají dodnes – na své praktické uplatnění.
(1728) Biografie » Paul Erdös: jedna z největších postav matematického světa
Laická veřejnost si matematiky přestavuje jako samotářské, podivínské, roztržité a pro skutečný život zcela nepoužitelné vědátory, kteří s jinými lidmi a ani spolu téměř nemluví a celé dny jen pracují na nových větách a řešeních jakýchsi problémů, které jsou naprosté většině lidí nesrozumitelné.
(1729) Medicína a přírodověda » Pavoučí „ocel“
Po staletí hleděli lidé na pavoučí vlákno se závistí a bylo přáním nejedné přadleny sepříst takto tenkou a pevnou nitku. Nezdařilo se ani jedné jediné.
(1730) Sci-fi » Pěkný a pohodový den
Od: KMIPro: Petr HermannOdesláno: Pá, 09-09-2011, 13:00Předpověď počasí pro Brusel na dva dnySobota 10. září 2011: Polojasno, odpolední teploty +18 °C, vítr 2-3 BftNeděle 11.