Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Karel Václav Zenger, profesor pražské polytechniky, se narodil 17. prosince 1830 v Chomutově a zemřel 22. ledna 1908 v Praze. Tento vědec a vynálezce, ale především pedagog, vychoval několik generací českých techniků.
Narodil se v rodině vojenského lékaře, navštěvoval gymnázium v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě a v Praze na Malé Straně. Na pražské univerzitě absolvoval dvouleté studium filozofie, po němž se roku 1848 zapsal na právnickou fakultu, navštěvoval však také přednášky na filozofické fakultě, kde se tehdy vyučovaly i přírodní vědy. A těm se pak – i když studium práv dokončil – celý život věnoval. V roce 1853 získal aprobaci pro matematiku a fyziku a odešel vyučovat na gymnázium v Banské Bystrici, kde setrval osm let. Po krátké epizodě v Ettingshausenově fyzikálním ústavu ve Vídni se roku 1862 habilitoval na české polytechnice v Praze a v následujících dvou letech tu byl jmenován prozatímním a poté řádným profesorem všeobecné a technické fyziky. V roce 1900 byl penzionován, ale jako soukromý docent přednášel až do roku 1906. Byl členem mnoha zahraničních i domácích vědeckých společností, například Královské české společnosti nauk a České akademie věd a umění, ale také prvním předsedou České společnosti aeronautické propagující balónové létání.
Zabýval se především fyzikou – astronomií, optikou, meteorologií, významné vynálezy a zlepšení uplatnil v hutnictví a metalurgii. Neopomíjel ani tehdy teprve se rodící elektrotechniku. Své studie a články uveřejňoval především v zahraničí německy, francouzsky, italsky, španělsky, anglicky, od roku 1863 pak i česky v časopise Živa. Velkého uznání došly jeho vysokoškolské přednášky a učebnice Fysika zkušebná a Fysika pokusná i výkonná. V roce 1890 konal v Praze přednášky, v nichž dokazoval elektrodynamické působení Slunce na všechna tělesa sluneční soustavy. Roku 1893 je vydal v Paříži pod názvem Le système du monde électrodynamique (roku 1901 vyšly česky jako Soustava světová elektrodynamická).
A proč jsme jej v titulku označili za pedagoga osvíceného? Například proto, že právě Zengerovou zásluhou byl na pražskou polytechniku přijat František Křižík, ačkoli neměl složenou maturitu (nesehnal prostředky na povinnou taxu). Profesor Zenger však důvěřoval jeho talentu natolik, že tuto formalitu přešel a pro českou elektrotechniku tím vykonal nedocenitelnou službu.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.