Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(1491) Medicína a přírodověda » Nejhlubší zemětřesení, jaké kdy bylo zaznamenáno
Dosud nejhlubší zemětřesení, jaké vědci zaznamenali, se událo v ohromující hloubce 751 kilometrů pod zemským povrchem. Doposud se mělo za to, že v takové hloubce je to nemožné.
(1492) Návody na pokusy » Nejjednodušší elektromotor
Tipněte si, kolik stačí součástek na sestrojení nejjednoduššího elektromotoru: čtyři. Je to baterie, vrut, neodymový magnet a kousek tenkého měděného drátu. Jak to vypadá, co to umí a proč?
(1493) Studenti » Nejlepší středoškolští matematici si prohlédli Temelín
Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích hostilo od 9. března 2008 celostátní kolo již 57. ročníku Matematické olympiády. Sítem školních a krajských kol prošlo a do nejvyššího kola soutěže postoupilo 50 nejúspěšnějších řešitelů.
(1494) Bez zařazení » Nejmenší animovaný film na světě
Na www.youtube.com/watch?v=oSCX78-8-q0 je pod titulem „Chlapec a jeho atom“ ke stažení nejmenší animovaný film na světě.
(1495) Medicína a přírodověda » Nejmenší elektrárny
Zavalité a fazolovité nebo spíše protáhlé a uzounké. Tak i takhle můžou vypadat elektrárny. Ovšem nehledejte je na konci města či za lesem. Neoplývají ani svou monstrózností. Budete-li je chtít spatřit, je třeba se podívat mikroskopem až do nitra buněk.
(1496) Astronomie » Nejmenší observatoře na světě
O největších astronomických dalekohledech na světě se píše často, o těch nejmenších však nevíme téměř nic. A to je škoda. Rychlý rozvoj digitálních fotoaparátů a souvisejících technologií totiž umožňuje jednoduchou a levnou stavbu a provoz vědecky využitelného zařízení, které by dříve bylo možné pořídit jen obtížně a s mnohem vyššími náklady.
(1497) Bez zařazení » Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho vesmíru a pomoci pochopit, proč je náš pozorovatelný vesmír tvořen ze hmoty a ne antihmoty.
(1498) Rozhovory » Nejtěžší je neusnout
Rozhovor s vítězem letošního ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže Odřejem Pejchou.
(1499) Astronomie » Největší astronomické oči
Téměř před čtyřmi stoletími, na přelomu let 1609 a 1610, použil člověk poprvé dalekohled ke sledování oblohy. Podle historických pramenů se tento primát připisuje Galileo Galileimu a s jeho jménem jsou spojeny i první převratné astronomické objevy (krátery a pohoří na Měsíci, přirozené satelity Jupitera, sluneční skvrny).
(1500) Fyzika a klasická energetika » Největší česká baterie je ve Vítkovicích
Akumulátor o výkonu 10 MW (o 30 % větším než má současná největší baterie v ČR) zahájil ostrý provoz 1. února 2024. Pomůže stabilizovat energetickou soustavu a zajistí služby výkonové rovnováhy.
... 1 « 147 148 149 150 151 152 153 » 301 ...
close
detail