Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Natočili jsme to!

Málokdo se dostane dovnitř do jaderné elektrárny. Ještě méně je těch, kdo někdy byli uvnitř reaktorové haly. Ale asi vůbec nikdo (kromě zaměstnanců, samozřejmě) neviděl na vlastní oči jak se vyměňuje palivo v otevřeném reaktoru. Natočili jsme to pro vás!

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

NA VLASTNÍ ČOČKU
Nadšenci, kteří připravují vzdělávací program ČEZ, zjistili, kdy se bude vyměňovat palivo v Temelíně a poslali tam filmařský štáb. Díky laskavosti zaměstnanců Temelína (a také díly tomu, že filmaři splnili přísné podmínky SÚJB a ostrahy) se podařilo natočit záběry, jaké asi hned tak někdo z běžných čtenářů Třetího pólu v životě neuvidí. Pokud si pořídíte film „Jaderná elektrárna Temelín při pravidelné odstávce na výměnu paliva“, budete sledovat pracovníky, jak vyjímají ze skladu čerstvé palivové kazety, jak kontrolují otevřený reaktor, uvidíte, co všechno se při tom na reaktorovém sále děje. Zjistíte, jaký macek je hlavní cirkulační čerpadlo a jak
vlastně vypadá souběh vysokotlakého potrubí, který kritizují Rakušané.
Na vlastní oči (totiž čočku kamery) uvidíte robustní omezovače švihu, které potrubí poutají jako kovové obruče pohádkového Golema. Evropští spoluobčané je mohou vidět také – film je přeložen i do němčiny.

SVĚDKOVÉ UVNITŘ REAKTORU
Při pravidelné odstávce se nejen mění palivo, ale probíhají různé revize a kontroly. Z reaktorové nádoby se vyjímají tzv. svědečné vzorky, což jsou kousky slitin, z nichž je vyroben reaktor. Při provozu reaktoru byly vystaveny stejným podmínkám jako vlastní konstrukce, jsou proto němými svědky toho, co se v materiálu odehrává při intenzivním neutronovém toku, vysokých teplotách a tlacích. Kontrola vzorků ověřuje, zda konstrukční materiály nejsou porušené.

...A JEŠTĚ VÍC
Na kazetě resp. DVD jsou ještě tři další zajímavé filmy – Kontrola primárního okruhu, Kontrola sekundárního okruhu a Ekologický monitoring okolí elektrárny. Koho takové technické filmy zajímají, může si objednat zdarma 1 VHS nebo 1 DVD na tretipol@volny.cz. Než nám dojdou skladové zásoby, vaši objednávku splníme.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail