
(1301) Jaderná fyzika a energetika » Lithium – Česká republika může pomoci získat palivo pro budoucnost
Lithium je nejlehčím kovem, s hustotou asi poloviční než má voda. V přírodě se nevyskytuje v kovové formě, ale v chemických sloučeninách v téměř všech druzích vyvřelých hornin a ve vodách mnoha minerálních pramenů.

(1302) Jaderná fyzika a energetika » Loď v láhvi
Už jste někdy zkoušeli postavit plachetnici uvnitř lahve s úzkým hrdlem? Že ne? Já také ne. Jednak nejsem námořník a jednak bych nenašel potřebnou trpělivost. Námořníci nejsou ani pánové z VTT Technical Research Centre ve finském Tampere.
(1303) Obnovitelné zdroje » Lodě na zelený pohon
Podobně jako kdysi starodávné klipry budou své plachty zvedat a stahovat námořní plavidla i v budoucnosti. I když modernějším způsobem.

(1304) Studenti » Logaritmické pravítko neboli logáro
Logaritmické pravítko bývalo – spolu s rýsovacím prknem – nezbytnou rekvizitou pro inženýra ve starším filmu. „Ale co to vlastně je – nebo spíš, co to bylo?“ ptá se mladší generace. „Výpočetní technika analogová,“ odpovídají starší.

(1305) Studenti » Logická olympiáda je po roce opět tady
Po roce se opět přiblížil termín Logické olympiády, kterou pro děti základních a středních škol ji již pátým rokem organizuje Mensa ČR (www.mensa.cz). Jde o soutěž založenou na řešení logických úloh, které vyžaduje samostatný a kreativní přístup.

(1306) Jaderná fyzika a energetika » Loket (nebo koleno?) skrz zeď
Když jsem poprvé viděl, co se skrývá v „kryolajně“ (Cryoline), měl jsem za to, že na staveništi ITER se připravuje ke startu další raketa na Měsíc.

(1307) Biografie » Loránd Eötvös: maďarský vědec a sportovec, který jezdil přednášet fyziku na koni
Patrně nejznámějším maďarským fyzikem byl jeden z nejlepších experimentátorů přelomu 19. a 20. století baron Loránd Eötvös de Vásárosnamény, od jehož úmrtí letos uplynulo sto let. Mezinárodně známým se stal nejen díky svým vědeckým pracím v oblasti povrchového napětí kapalin a inovátorskými pokusy při zkoumání gravitace, ale také pro svoje sportovní úspěchy.

(1308) Fyzika a klasická energetika » Lorentz na to přišel dříve než Einstein
Nedávno jsme uveřejnili článek o příkladech užití teorie relativity v praxi. Pro náročnější si dnes ukážeme, co je Lorentzova transformace. Lorentzova transformace převádí ve speciální teorii relativity (STR) souřadnice prostorové i časové mezi dvěma vztažnými soustavami S, S‘, v nichž platí Newtonův zákon setrvačnosti (inerciálními soustavami).

(1309) Biografie » Louis Néel - osobnost v historii magnetismu a fyziky pevné fáze
To, co víme o světě, je výsledek lidské zvídavosti, touhy po pochopení příčin, nápaditosti a vytrvalosti. Mnoho vynikajících významných osobností zasvětilo v dějinách lidského pokolení svůj život bádání a víře, že nic není důležitějšího pro lidský pokrok, než znalosti získané prostřednictvím vědy a její technické aplikace.

(1310) Biografie » Lovec transuranů – americký atomový vědec Glenn Seaborg
”Výsledky lidského rozumu musí sloužit lidstvu a nikdy nesmějí být použity na nehumánní cíle.” Niels Bohr