Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Lodě na zelený pohon

Podobně jako kdysi starodávné klipry budou své plachty zvedat a stahovat námořní plavidla i v budoucnosti. I když modernějším způsobem. Budou totiž navíc vybavena solárními panely a plout boudou třeba na vzduchovém polštáři.

Dnešní typické nákladní lodě se příliš neliší od svých předchůdců před sto lety: jsou to často špinaví netvoři spalující ropu, ale díky své velikosti zajišťují efektivní přepravu zboží. Odvětví námořní dopravy je obrovské, a stejně tak i s ním spojený objem emise uhlíku. Ten je dokonce vyšší, než u letecké dopravy.

Pomůže Slunce

V souvislosti s vrtkavostí ceny ropy, změnami klimatu a znečištěním, začíná na novou situaci reagovat i lodní průmysl. Pod tlakem veřejnosti přijala International Maritime Organization rozhodnutí, že námořní lodě musí do roku 2030 zvýšit účinnost využití paliva a snížit emise uhlíku a dalších znečišťujících látek o 25 až 30 %. Robert Dane z australské společnosti Solar Sailor se sídlem v Sydney se domnívá, že nákladní loď na přepravu rudy by mohla ušetřit až 20 % dopravních nákladů díky používání velkých solárních panelů, které by nejen dobíjely baterie, ale sloužily by i k záchytu větru a tím k pohonu lodi.

 

Podobný přístup volí i japonská společnost Eco Marine se sídlem ve Fukuoce. Toto řešení je použitelné pro velké lodě o nosnosti desítek tisíc tun. Britská firma B9 Energy Group se zaměřuje na menší lodě. Ty by se měly stát moderními trojstěžníky, vybavenými navíc motorem Rolls Royce s alternativním palivem – zemním plynem nebo biopalivem. Plachty by se mohly svinout či rozvinout pouhým stisknutím tlačítka a nevyžadovaly by tak početnou posádku ke své obsluze.

Jak ušetřit palivo

Jiné firmy se snaží snížit spotřebu paliva netechnickým způsobem, například snížením rychlosti plavby. V roce 2008 se cena ropy vyšplhala na 145 dolarů za barel a námořní společnost Maersk proto snížila spotřebu paliva o 30 % prostě tím, že zpomalila plavbu z 25 uzlů (46 km/h) na 12 uzlů. Při nižší rychlosti se omezuje tření a zvyšuje energetická účinnost. Je to podobné jako u jízdy automobilem, kdy se při rychlosti 90 km/h spotřebuje méně paliva, než při vyšších rychlostech. 

Jiný způsob šetření paliva zkouší nizozemská společnost DK Group, jejíž systém vypouští z otvoru v trupu lodi vzduch, který vytváří pod plavidlem bublinkový polštář. Tímto způsobem lze snížit spotřebu paliva o přibližně 10 %.

Mořští živočichové, například vilejšové a mušle, kteří se přilepí na trup lodi, výrazně zvyšují tření a mohou zvýšit spotřebu paliva až o 40 %. Nizozemská firma Akzo Nobel proto vyvinula speciální polymerový nátěr, který ztěžuje živočichům možnost se na trup lodi přilepit.

Podle: Jesse Emspak: Green energy sets sail. New Scientist, 2011, č. 2843, s. 20-21.


Weby:
http://solarsailor.com
http://www.ecomarinepower.com
http://www.b9energy.com
http://www.akzonobel.com

 

Příklady porovnání produkce emisí oxidu uhličitého námořní dopravou
s některými státy
Země Emise CO2 v milionech tun
Čína 6 877
USA 5 195
Německo 750
Námořní přeprava 592
Spojené království 466
Letecká doprava 423

 Zdrojové odkazy k obrázkům: 

Tanker se solárními plachtami
http://dvice.com/archives/2008/11/giant-cargo-shi.php

Menší dopravní loď přeměněná firmou B9 Energy Group na trojstěžnovou plachetnici
http://www.b9energy.com/B9Shipping/tabid/4036/language/en-US/Default.aspx

Tanker s plachtami
http://sideshowtimemachine.blogspot.cz/2010/05/ozone-friendly-cargo-ship.html

Tanker se solárními plachtami společnosti Eco Marine
http://financialpress.com/2012/11/07/energysail-promises-wind-solar-combo-for-cleaner-shipping

Vilejši na trupu lodi
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0025326X11000166

Čištění lodních šroubů od vilejšů
http://www.dsdni.gov.uk/index/urcdg-urban_regeneration/nomadic/dsdin_nomadic_gallery.htm

Z projektu japonská společnost Eco Marine
http://www.ecomarinepower.com/en/home

 

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail