Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Podobně jako kdysi starodávné klipry budou své plachty zvedat a stahovat námořní plavidla i v budoucnosti. I když modernějším způsobem. Budou totiž navíc vybavena solárními panely a plout boudou třeba na vzduchovém polštáři.
Dnešní typické nákladní lodě se příliš neliší od svých předchůdců před sto lety: jsou to často špinaví netvoři spalující ropu, ale díky své velikosti zajišťují efektivní přepravu zboží. Odvětví námořní dopravy je obrovské, a stejně tak i s ním spojený objem emise uhlíku. Ten je dokonce vyšší, než u letecké dopravy.
V souvislosti s vrtkavostí ceny ropy, změnami klimatu a znečištěním, začíná na novou situaci reagovat i lodní průmysl. Pod tlakem veřejnosti přijala International Maritime Organization rozhodnutí, že námořní lodě musí do roku 2030 zvýšit účinnost využití paliva a snížit emise uhlíku a dalších znečišťujících látek o 25 až 30 %. Robert Dane z australské společnosti Solar Sailor se sídlem v Sydney se domnívá, že nákladní loď na přepravu rudy by mohla ušetřit až 20 % dopravních nákladů díky používání velkých solárních panelů, které by nejen dobíjely baterie, ale sloužily by i k záchytu větru a tím k pohonu lodi.
Podobný přístup volí i japonská společnost Eco Marine se sídlem ve Fukuoce. Toto řešení je použitelné pro velké lodě o nosnosti desítek tisíc tun. Britská firma B9 Energy Group se zaměřuje na menší lodě. Ty by se měly stát moderními trojstěžníky, vybavenými navíc motorem Rolls Royce s alternativním palivem – zemním plynem nebo biopalivem. Plachty by se mohly svinout či rozvinout pouhým stisknutím tlačítka a nevyžadovaly by tak početnou posádku ke své obsluze.
Jiné firmy se snaží snížit spotřebu paliva netechnickým způsobem, například snížením rychlosti plavby. V roce 2008 se cena ropy vyšplhala na 145 dolarů za barel a námořní společnost Maersk proto snížila spotřebu paliva o 30 % prostě tím, že zpomalila plavbu z 25 uzlů (46 km/h) na 12 uzlů. Při nižší rychlosti se omezuje tření a zvyšuje energetická účinnost. Je to podobné jako u jízdy automobilem, kdy se při rychlosti 90 km/h spotřebuje méně paliva, než při vyšších rychlostech.
Jiný způsob šetření paliva zkouší nizozemská společnost DK Group, jejíž systém vypouští z otvoru v trupu lodi vzduch, který vytváří pod plavidlem bublinkový polštář. Tímto způsobem lze snížit spotřebu paliva o přibližně 10 %.
Mořští živočichové, například vilejšové a mušle, kteří se přilepí na trup lodi, výrazně zvyšují tření a mohou zvýšit spotřebu paliva až o 40 %. Nizozemská firma Akzo Nobel proto vyvinula speciální polymerový nátěr, který ztěžuje živočichům možnost se na trup lodi přilepit.
Podle: Jesse Emspak: Green energy sets sail. New Scientist, 2011, č. 2843, s. 20-21.
Weby:
http://solarsailor.com
http://www.ecomarinepower.com
http://www.b9energy.com
http://www.akzonobel.com
Příklady porovnání produkce emisí oxidu uhličitého námořní dopravou s některými státy |
|
---|---|
Země | Emise CO2 v milionech tun |
Čína | 6 877 |
USA | 5 195 |
Německo | 750 |
Námořní přeprava | 592 |
Spojené království | 466 |
Letecká doprava | 423 |
Zdrojové odkazy k obrázkům:
Tanker se solárními plachtami
http://dvice.com/archives/2008/11/giant-cargo-shi.php
Menší dopravní loď přeměněná firmou B9 Energy Group na trojstěžnovou plachetnici
http://www.b9energy.com/B9Shipping/tabid/4036/language/en-US/Default.aspx
Tanker s plachtami
http://sideshowtimemachine.blogspot.cz/2010/05/ozone-friendly-cargo-ship.html
Tanker se solárními plachtami společnosti Eco Marine
http://financialpress.com/2012/11/07/energysail-promises-wind-solar-combo-for-cleaner-shipping
Vilejši na trupu lodi
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0025326X11000166
Čištění lodních šroubů od vilejšů
http://www.dsdni.gov.uk/index/urcdg-urban_regeneration/nomadic/dsdin_nomadic_gallery.htm
Z projektu japonská společnost Eco Marine
http://www.ecomarinepower.com/en/home
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...