Videofilmy

Počet videí: 121
... 1 2 3 4 5 6 » 31 ...

Časosběrný snímek nasouvání nového krytu nad Černobylský reaktor

Největší pohyblivá struktura na světě je na místě. Obrovský "New Safe Confinement" se posunul o 327 metrů z bezpečného staveniště nad havarovaný reaktor. Rozpětí krytu je 257 metrů, délka 162 metrů, výška 108 metrů a celková hmotnost 36,000 tun. Po nejméně sto let bude zakrývat trosky a umožňovat jejich zkoumání a likvidaci. Konstrukci postavila Novarka, konsorcium složené z francouzských firem VINCI Construction a Bouygues Construction. Stavba začala v r. 2010 a stála 1,5 miliard euro. Tzv. Chernobyl Shelter Fund založený v r. 1997 a řízený Evropskou bankou pro výzkum a rozvoj EBRD získal peníze od 45 dárců.

Jak se vyrábí elektronový mikroskop

Co je elektronový mikroskop, jak funguje, k čemu se používá a jak složité je ho vyvinout a následně vyrobit? Na všechny tyto otázky odpoví video připravené brněnským výrobcem těchto úžasných vědeckých zařízení FEI Czech Republic s. r. o. FEI je celosvětovým lídrem elektronové mikroskopie a určuje trendy v jednom z klíčových oborů současnosti - v nanotechnologii. Hlavními zákazníky FEI jsou univerzity, velké farmaceutické společnosti nebo vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového či leteckého průmyslu.

Oleg Alexandrovič Lavrentěv - utajený génius

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i., popularizuje v rámci projektu MAT21 řízenou termojadernou fúzi. Suverénně nejlepším zařízením na světě pro výzkum fúze je tokamak. U zrodu ruského  tokamaku stáli A. D. Sacharov a I. J. Tamm, které neinspiroval nikdo jiný než Oleg Alexandrovič Lavrentěv - člověk, který nikdy neopustil svoji ideu a zůstal věren svému srdci! Letos by mu bylo právě 90 let. Ve videu se o něm dozvíte víc.

Proč existují přestupné roky

Student FJFI Eduard Šubert vytváří podobná krátká videa popularizující a vysvětlující různé matematické,  fyzikální i společenské jevy a zákonitosti a publikuje je na svém kanále

http://naubrousek.com/youtube

Zdroj: www.Youtube.com

... 1 2 3 4 5 6 » 31 ...

Nejnovější články

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail