Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Půvabný kreslený film velmi výstižně vysvětluje, jak funguje takové složité dílo, jako je jaderná elektrárna. To se opravdu tvůrcům z Akademie věd, projektu Otevřená věda a panu Wagnerovi z ÚJV Řež povedlo.
Vypůjčeno z videotéky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Snadný postup na tvorbu amoniakové fontánky - pokus, který působivě kombinuje nejen chemické reakce, ale i fyzikální jevy. Tento experiment prováděli jaderní chemici na Noci na Jaderce 11. 11. 2014.
V první části videa je vysvětlen princip fluorescence a ve druhé části jsou příklady látek. Existuje řada látek, které absorbují světlo ve viditelné barevné oblasti a uvolňují infračervené záření, které ale není vidět - proto jsou tyto látky na demonstraci pokusu nevhodné.
Oblíbené "svítící-lámací trubičky" svítí proto, že po zlomení se zlomí ampule s peroxidem vodíku, což umožní reakci:
Při této reakci vzniká UV záření, to je pohlceno fluorescenčními barvivy a přeměněno na viditelné záření. Ani po dosvícení se barviva nezmění a mohou stále svítit pod UV zářením.
Použitá hudba: Chopin - Mazurka a moll
Ukázka přeměny tepla na elektrickou energii v termočlánku. Důkaz vzniku elektrického napětí na základě Seebackova jevu.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.