Videofilmy

Počet videí: 121
... 1 « 7 8 9 10 11 12 13 » 31 ...

COMPASS = 0,1 ITER

V České republice je historie výzkumu řízené termojaderné fúze velmi bohatá. Univerzitní vzdělání v oboru termojaderné fúze poskytne Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská. Praktické zkušenosti získáváme na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu. Nejdražší vědecko-technický projekt na zemi, největší mezinárodní tokamak ITER, který se staví ve Francii, by měl potvrdit očekávání vědců vkládané do řízené termojaderné fúze.

S jadernou fúzí nebudeme v nouzi

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i., popularizuje v rámci projektu MAT21 řízenou termojadernou fúzi, která je perspektivním kandidátem na “globální energetický zdroj tohoto tisíciletí”. Vědci pracující v ČR na výzkumu fúze srozumitelně vysvětlují její princip a představují funkci nejznámějších zařízení – tokamaku a laserového systému PALS.

Elektrárna Třebovice topí a tančí

Aby zaměstnanci elektrárny ukázali, že u nich není jen uhelný prach a nekonečné roury, natočili veselý roztančený klip, který diváka provede celým provozem a ukáže, kde vzniká tolik potřebná elektřina. Díky níž si můžeme všichni tenhle klip taky pustit.

Izotopy génia

Budoucí jaderníci jsou kreativní a šikovní na všechno, jak je vidět z hip-hopového videoklipu, který skupina studentů, účastníků Letní univerzity na JE Temelín, natočila za dva večery běžným fotoaparátem v jednom z vltavotýnských podchodů. Do klipu jsou použity snímky pořízené v průběhu programu Letní univerzity. Že by ta jaderná fyzika byla nakažlivá?
... 1 « 7 8 9 10 11 12 13 » 31 ...

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail