Videofilmy

Počet videí: 121
... 1 « 8 9 10 11 12 13 14 » 31 ...

Onkalo

První evropské konečné úložiště použitého jaderného paliva se buduje ve Finsku. Místo je poblíž jaderné elektrárny Olkiluoto v silném žulovém masivu. Podívejte se na animaci konečné podoby úložiště za provozu. Onkalo znamená ve finštině jeskyně. Film je v angličtině, za laskavé poskytnutí děkujeme firmě Posiva Oy, která úložiště staví.

Uvnitř rakouského jaderného reaktoru

(Film je v angličtině.) Pořad BBC na začátku stručně vysvětlí, jak funguje elektrárna. To znáte. Ale pak přijde ta hlavní pecka: ponoříme se do opravdové aktivní zóny opravdového reaktoru – do nikdy nespuštěné jaderné elektrárny Zwentendorf v Rakousku. Zůstává u Dunaje již téměř 30 let jako pomník politické neschopnosti (tehdejší premiér Rakouska byl tak hrdý na první jaderku, že neuváženě řekl: „Pokud by se nespustila, tak bych abdikoval“ – no a opozice využila příležitosti… od té doby se protijadernost stala v Rakousku národním náboženstvím a místo Zwentendorfu se postavila elektrárna uhelná). Alespoň teď může sloužit pro poučení a velmi názorné vysvětlení, jak to uvnitř reaktoru vypadá a funguje.

Časosběrný dokument stavby krytu nad černobylským reaktorem

24. 11. 2012 se část konstrukce New Safe Confinement zvedala do výše 22 m. Konečná stavba bude 110 m vysoká, 250 m široká, 150 m dlouhá, bude vážit 30 000 tun. Půjde-li vše podle plánu, stane se roku 2015 kovový oblouk největší pozemskou pohyblivou strukturou na Zemi a začne opatrně klouzat na své finální místo.

Výměna paliva na Temelíně

Na Jaderné elektrárně Temelín v létě odstavují reaktory, aby mohli vyměnit část paliva. Uvidíte jak se to dělá, proč se vyměňuje paliva jen část, kam se použité palivo ukládá, co se s ním dělá a jak je celá akce zabezpečená.
... 1 « 8 9 10 11 12 13 14 » 31 ...

Nejnovější články

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail