Rubriky

Článků v rubrice: 3026

Není koloběžka jako koloběžka

Ve městech se objevují čím dál častěji elektrická kola, skútry, koloběžky. Některá města jsou proti nim. Firma Superpedestrian se chlubí, že její koloběžka LINK je nejbezpečnější, nejodolnější a nejsofistikovanější sdílený e-skútr na světě. Tvůrci totiž při jeho vývoji úzce spolupracovali s městy, cestovními agenturami a univerzitami. Díky špičkovému geofencingu (tzv. zónové monitorování, představuje vymezení určitého prostoru, kde se může daný objekt či vozidlo pohybovat) a špičkové operační platformě spolupracuje Superpedestrian s městy, aby pomohl vyřešit jejich problémy a aby LINK nepřekážel jejich obyvatelům, nýbrž sloužil. Firma propracovala metody, jak omezit dvě největší stížnosti měst: jízdu na chodníku a nedbalé parkování.

Skutečná nebezpečí globálního oteplování

Globální oteplování je na cestě k dosažení 35 oC vlhkého teploměru (wetbulblevel), kdy lidé již nemohou bezpečně regulovat tělesnou teplotu prostřednictvím pocení. Když jsou lidé delší dobu vystaveni teplotám nad touto hranicí, častěji mohou umírat na přehřátí organizmu. Explozivní a úspěšný růst lidské společnosti v posledních 10 000 letech byl podpořen jasným rozsahem klimatických podmínek. Avšak rozsah počasí, se kterým se lidé setkávají na Zemi - tak zvaná klimatická obálka – se mění s tím, jak se planeta otepluje. V následujících dekádách se mohou objevit zcela nové nelehké podmínky i pro civilizaci, která bude vybavena moderní technologií. Schopnost regulovat teplotu hrála klíčovou úlohu v ovládnutí planety. Díky tomu, že chodíme po dvou, nemáme srst a máme ochlazovací systém na bázi pocení, jsme naprogramováni takovým způsobem, že se krátkodobě můžeme bránit vysokým teplotám. Avšak déletrvající horké počasí již začíná naše schopnosti pracovat a zůstat zdravými omezovat.

Biomasa hledá cestu

Nejznámějšími a dnes i nejvýznamnějšími obnovitelnými zdroji energie (OZE) jsou ty, které využívají energii slunečního záření, větru a vody. Mezi OZE ale patří také elektrárny pracující na bioenergetickém principu, tedy zdroje spalující rostlinnou hmotu nebo plynná i tekutá biopaliva. V roce 2019 dosáhl instalovaný výkon těchto zdrojů ve světě 124 GW a růst oboru pokračuje dál.

Význam paliva MOX pro Japonsko

Již od padesátých let japonská jaderná politika zdůrazňovala, že země chudá na energetické zdroje bude muset recyklovat uran a plutonium získané z použitého paliva z jaderných elektráren. Až do roku 1998 odesílalo Japonsko své vyhořelé palivo do Francie a Spojeného království k přepracování a k výrobě paliva MOX (směs oxidů uranu a plutonia, více v článku https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/536-co-je-to-mox).

Začala SOČkou, dnes dělá doktorát na Jaderce

Terezku přijali po střední škole na studium francouzštiny a angličtiny, ale nakonec dala přednost katedře dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ) na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). „Francouzštinu i angličtinu už jsem uměla, tak jsem si řekla, že půjdu studovat něco, kde je spousta k objevování,“ vysvětluje Tereza Hanušová, která si nyní na fakultě dokončuje doktorát. Specializuje se na radioterapii s modulovanou intenzitou svazku, moderní terapeutický obor využívající ionizující záření k léčení. V oboru Radiologická fyzika, který se v ČR studuje pouze na FJFI, ji láká několik naprosto převratných způsobů léčby pacientů zářením.

Každý rok spadne na Zemi 5 200 tun mimozemského prachu

Tento jemný déšť kousků komet a asteroidů daleko převáží větší meteority, které zasahují planetu. Výzkum na toto téma byl publikován 15. dubna v časopise Earth & Planetary Science Letters. Větších kusů vesmírných hornin přistane na Zemi ročně jen asi 10 tun. Detekovat vesmírný prach nebo sledovat jeho roční akumulaci je těžké navzdory jeho množství. Je to kvůli atmosférickým srážkám (dešti a sněhu), které jej na většině míst odplavují a smísí s prachem pocházejícím ze Země. Ale existuje místo, kde to přece jen jde.

... 1 « 81 82 83 84 85 86 87 » 505 ...

Nejnovější články

Jak dopadlo finále soutěže IT-SLOT? A jak byste dopadli vy?

Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.

Pátý sektor vakuové komory ITER je z Evropy

Vakuovou komoru tokamaku ITER tvoří devět sektorů. Čtyři dodá Korea a pět Evropa. Korea již tři přivezla, ale všechny bohužel vadné. První je po třech letech opraven až tento podzim.

Virtuální prohlídky v elektrárnách

Energetická výchova zaměřená na spotřebu energií v domácnosti, jejich úspory nebo orientaci ve fakturách za energie. Právě toto téma je novinkou 5.

Temelín testuje brýle s rozšířenou realitou

Jednu z nejmodernějších technologií testuje Jaderná elektrárna Temelín. Pro další zefektivnění práce zvažuje vedení elektrárny nasazení brýlí ...

V roce 2025 nemůžete být bez Průřezu mechanikami!

V nakladatelství Odborná edice MatfyzPress vyšla knížka pro každého, kdo potřebuje nejen se naučit, ale i POCHOPIT mechaniku. Publikace „Průřez mechanikami – klasickou, relativistickou i kvantovou“ ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail